Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Hayfa » İsrail’in Hayfa Limanı, Ürdün ile Türkiye arasında köprü oldu

İsrail’in Hayfa Limanı, Ürdün ile Türkiye arasında köprü oldu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth, Ürdün’e kargo taşıyan Türk gemilerinin son 5 aydır İsrail’in Hayfa limanına demirlediklerine dikkat çekti.

hayfa liman

Yedioth Ahronoth gazetesi, Ürdün’e yük taşıyan büyük Türk kamyonlarının, gemi ile İsrail’in Hayfa limanına ulaştırıldığına dikkat çekerken Türk ürünleri ile yüklü 60 kamyonu taşıyan bir geminin Cumartesi günü Hayfa’ya varması beklendiğini yazdı Suriye krizi nedeniyle İsrail’in Türkiye ile Ürdün arasında bir “köprü” haline geldiği yorumları yapılıyor. İsrail basını, Ürdün’e yük taşıyan büyük Türk kamyonlarının, gemi ile İsrail’in Hayfa limanına getirildiğine, Türk ürünleri ile yüklü 60 kamyonu taşıyan bir geminin de Cumartesi günü Hayfa’ya varması beklendiğine dikkat çekti.

Haberde;Türkiye’de muhalefetin bir süre önce iki ülke arasındaki gerginliklere rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğluna ait bir gemicilik şirketinin İsrail üzerinden kargo taşıdığını söyleyediği ve 5 aydır İsrail’in “köprü” rolünü üstlendiği belirtildi.

Suriye savaşının çıkmasından önce Ürdün, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerine giden kamyonların Suriye’den geçtiğini anımsatan gazete, sigorta şirketlerinin kargoları sigorta etmeyi reddettiklerine dikkat çekti. Haberde şöyle devam edildi:

“Suriye sınırında yaşanan sorunlar, lojistik işlemleri Hayfa’da bulunan Tiran Shipping şirketince yürütülen özel bir projenin oluşturulmasına yol açtı. Tiran, aralarında Türk Sisa Shipping Lines şirketinin de bulunduğu gemicilik şirketleri için acenta hizmetlerini sağlıyor.”

Haberde “Halen Türk gemileri, haftada bir Hayfa limanına demir atıyor ve niyet, bunu haftada iki defaya çıkartmaktır. Cumartesi günü Türk malları ile yüklü 60 kamyonu taşıyan bir geminin İsrailli limana ulaşması bekleniyor. Gemi, Türkiye’ye, Ürdün tarım ihraçat ürünleri ile dolu 60 kamyon ile dönecek” denildi.

Bu arada, Türk kamyonlarının konvoy halinde Hayfa limanından Şeyh Hüseyin Köprüsüne kadar giderek oradan Ürdün’e geçtiklerini anlattı.

 

 

kaynak:denizhaber


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: