Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Kalp Hastası Iraklı Çocuklar, İsrail’de Sağlığına Kavuşuyor

Kalp Hastası Iraklı Çocuklar, İsrail’de Sağlığına Kavuşuyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Dr. Sion Houri Iraklı Muhammed'i tedavi ederken

Dr. Sion Houri Iraklı Muhammed’i tedavi ederken

Savaş mağduru kalp hastası Iraklı çocuklar, İsrail’de sağlığına kavuşuyor. Iraklı çocukların İsrail’de tedavi edilmesi konusunda doktorlar; din, dil, ırk, milliyet ayrımı yapmadan kalp hastası çocuklara baktıklarını söylüyor. “Save a Child’s Heart” (Bir Çocuğun Hayatını Kurtar) isimli sivil toplum örgütü tarafından Irak’tan Umman’a oradan da Tel Aviv’e getirilen çocuklar, Wolfson Medikal Merkezi’nde tedavi ediliyor. Hastanede Gazze ve Filistin’in diğer bölgelerinden gelen çocukların da tedavi altına alındığı ifade edilirken, yetkililer toplam 31 ülkeden yüzlerce çocuğun “Save a Child’s Heart” isimli sivil toplum örgütünün girişimleriyle hastaneye getirilerek ameliyat edildiğini belirtiyor. Filistin’den gelen doktorların da eğitim aldığı Wolfson Medikal Merkezi’nde çalışmalara katılan anestezi uzmanı Wafik Othman da, hastanede herhangi bir ayrım yapılmadan çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyerek, “Çocuklar farklı ülkelerden geliyor. Arap, Asya, Afrika ülkelerinden geliyor. Tabi Filistin’den de geliyorlar. Burada şu an 40 çocuk bulunuyor, biz doktoruz. Biz burada politikacı değiliz. Biz kimin nereden baktığını bakmıyoruz. Filistinli yada başka bir yerden olması önemli değil. Hastaya burada hasta olarak bakıyoruz” ifadesini kullandı.save a childs heart2

Save a Child’s Heart kurucu üyesi Wolfson Hastanesi yoğun bakım ünitesi şefi Sion Houri “İlk Iraklı çocuğu bir kaç yıl önce aldık buraya. Irak’taki Amerikan askeri doktorları ve Iraklı doktorlar tarafından tanı konulmuştu. O çocuk Bağdat’tan Umman’a gönderilmişti.Oradan da İsrail’e geldi. Biz o çocuğu ameliyat ettikten sonra kalp sorunu olan bir çok başka Iraklı çocuğu ameliyat ettik. Benim kişisel rüyam, kiliselerin, Yahudilerin ibadet yeri sinagogların ve Müslümanların mabedi camilerin birleşerek bu çocukların sağlığına kavuşmasında maddi olarak destek olması. Biz çocuklara burada bakıyoruz. Onların ne renkte olduğuna ve nereden geldiğine bakmıyoruz. Mavi bile olsa çocuklara bakıyoruz. Sizinde bildiğiniz gibi biz vücudu mavileşen çocukları iyileştirmeye çalışıyoruz. Öte yandan, siyah, beyaz yada ırkı önemli değil, biz çocukları iyileştiriyoruz. Bizim onların hangi dinden, hangi ülkeden olduğunu umursadığımız yok. Biz çocukların, Asya, Avrupa, Rusya yada Çin’den, nereden geldiğine bakmayıp onlara sadece yardım ediyoruz.” diye konuştu. Save a Child’s Heart üyesi Wolfson Medikal Merkezi Kardioloji Şefi Akiva Tamir de şu anda Irak’tan 3 çocuğa bakıldığını belirterek, “Biz Umman’a gidiyoruz. Oradaki şüpheli durumda olan çocuklara bakıyoruz. Save a Child’s Heart, Irak’tan çocukları getiriyor. Şu anda ünitemizde Irak’tan 3 çocuk var. Şurada gördüğünüz çocuk çok hasta mesela. Gelecekteki 10 yıl çok hasta olacak. Büyük ihtimalle de erken yaşta hayatını kaybedecek.

Israil'de tedavi gören Iraklı Shama ve annesi

Israil’de tedavi gören Iraklı Shama ve annesi


Geçen hafta geldi. Bu operasyonu basit, biz operasyonu yaptık ve gayet başarılı geçti. 2 hafta içinde Irak’a gidecek” açıklamasında bulundu. Süleymaniye’den gelen, hastanede ameliyat olan ve şu anda kontrol altında tutulan 4 yaşındaki Serbes Jamal’ın annesi Kenyav Jamal, doktorlara teşekkür ediyor. Kenyav Jamal, “Irak’tan geldik, oğlumun durumu çok kötüydü. Şimdi çocuğun durumu çok iyi. Ameliyattan sonra durumu iyileşti. Bizden burada para da almadılar. Doktorlara çok teşekkür ediyorum. Bir hafta sonra Irak’a döneceğiz. Irak’ta kızım kaldı, onu da Irak’ı da çok özledim” dedi.

kaynak:ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: