Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » 2013 Şubatta İsrailli turist sayısı % 10 bin arttı

2013 Şubatta İsrailli turist sayısı % 10 bin arttı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak; “Geçen yıl şubat ayında yalnızca 12 olan İsrailli konuklarımızın sayısı bu yıl şubat ayında yüzde 10 bin oranında artışla bin 221’e ulaşmıştır. Buna göre İsrail halkı, İsrail hükümetinden önce Türkiye’ye dönüşü başlattı” şeklinde konuştu.

İsrail ile aşılan kriz Antalya’ya 120 bin turist getirecek

Türkiye ile İsrail arasındaki krizin aşılmasıyla birlikte İsrailli turistler Türkiye’ye gelmeye başladı. Bu yıl 150 bin İsraillinin Türkiye’yi tercih etmesi, bunun da yaklaşık 120 bininin Antalya’ya gelmesi bekleniyor.

Antalya İsrailli turistlerin en sevdiği tatil yerlerinin başında geliyor

Antalya İsrailli turistlerin en sevdiği tatil yerlerinin başında geliyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan telefonla görüşmesi üzerine iki ülke arasındaki diplomatik kriz yerini ılıman bir iklime bırakırken, bu havadan ilk etkilenen sektör turizm oldu.

‘One minute’ olayından sonra Mavi Marmara kriziyle Türkiye’yi tatil programından büsbütün çıkaran İsrailli turist, suların durulmasının ardından Türkiye’nin 2013 turizm beklentilerinin içerisinde yerini aldı. 2013 yılında 150 bin İsraillinin Türkiye’yi tercih etmesi beklenirken, bunun da yaklaşık 120 bininin Antalya’ya gelmesi bekleniyor. Orta vadede ise 1 milyon İsrailli turistin Türkiye’ye gelmesi hedefleniyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2008 yılında Türkiye’ye 600 bin civarında İsrailli turist gelirken ‘One Minute’ krizinin yaşanması ile bu sayının 300 binlere düştüğünü söyledi. Ardından Mavi Marmara olayıyla İsrailli turist sayısının 90 binlere gerilediğini aktaran Ayık, ” Siyasi ilişkilerin düzelmesi ile o pazarda toparlanma bekliyoruz. İsrail pazarında çok ciddi bir kan kaybı yaşamıştık. Ancak hazır bir altyapı var. İsrailli turist yapısı çok hızlı cevap aldığımız destinasyondur. Orta vadede 1 milyon İsrailli turisti Türkiye’de ağırlamayı hedefliyoruz. Arada kesinti olmasaydı 1 milyona rahatlıkla ulaşmış olurduk. İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi, turizm sektörü açısından son derece olumlu ve sevindirici bir gelişme” diye konuştu.

Şubatta İsrailli turist sayısı % 10 bin arttı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, son dönemde İsrailli ziyaretçi sayısında gözlenen değişime dikkat çekerek “Rakamlar bize geleneksel konuklarımız İsrailli turistlerin Antalya’ya dönüşlerinin başladığını gösteriyor. 2010 yılı Mart ayında İsrail’den gelen ziyaretçi sayımız 13 bin 787 iken, bu sayı 2011’de bin 267’ye, 2012’de 363’e düşmüştü. Bu yıl ise sahillerBakanlık verilerine göre, İsrailli ziyaretçilerimizin sayısı mart ayında geçen yıla göre yüzde bin oranında bir artışla 4 bin 117’ye çıkmıştır. Esasen bu dönüşün ilk sinyalleri şubat ayında başladı. Geçen yıl şubat ayında yalnızca 12 olan İsrailli konuklarımızın sayısı bu yıl şubat ayında yüzde 10 bin oranında artışla bin 221’e ulaşmıştır. Buna göre İsrail halkı, İsrail hükümetinden önce Türkiye’ye dönüşü başlattı” şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde de İsrailli ziyaretçi sayısında artış görüldüğünü vurgulayan Budak, “Ancak Antalya’daki gibi hızlı bir değişimden söz edemeyiz. Örneğin Şubat ayı itibariyle İsrail’den ülkemize gelen ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 82 artarak 5 bine ulaşmıştır. ATSO olarak ilimizin uluslararası barışın gelişmesine bu şekilde katkı yaptığını bir kez daha görmekten mutluluk duyuyoruz. Antalya her ülkeden, her dinden milyonlarca insanın birlikte huzur içinde tatil yaptığı gerçek bir turizm merkezi olduğunu en güzel biçimde kanıtlıyor” dedi.

kaynak:dünyagazetesi


1 Comment

  1. Leon Alkahi says:

    Hayirlisi olsun..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: