Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » Türkiye’nin gözü İsrail’in üzerinde

Türkiye’nin gözü İsrail’in üzerinde

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Dünya devi Air Ties Kablosuz İletişim’in kurucusu Bülent Çelebi “Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girebilmek için İsrail gibi olması gerekiyor.”

Bülent Çelebi

Bülent Çelebi

İsrail’in Mavi Marmara baskını için Türkiye’den özür dilemesinin ardından gözler iki ülke arasında normalleşme adımlarına çevrilirken, Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girebilmek için İsrail gibi olması gerektiği belirtiliyor.

Bloomberg’de yer alan haberde, Başbakan Erdoğan’ın gelecek 10 yılda Türkiye’yi ilk 10 ekonomi arasında sokmak istediğini, Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasında girebilmesi için, kavga ettiği İsrail’i taklit etmeye daha fazla zaman harcaması gerektiği kaydedildi.
İsrail ve Türkiye tarımdan imalata geçiş yaparken İsrail yüksek marjlı endüstriler yaratmayı başardı. Borsa İstanbul’un teknoloji endeksi 16 üyesi ile toplamda 790 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olurken, İsrail’in BlueTech-50 endeksinde bulunan şirketlerin toplam piyasa değeri, ülke ekonomisinin büyüklüğünün 1/3’inden biraz daha az olup, 16.5 milyar dolara denk geliyor.

ADSL air ties modemleri dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılıyor.

ADSL Air Ties modemleri dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılıyor.

TÜRKİYE’YE SINAİ YENİLİK ŞART

Erdoğan’ın iktidarda olduğu son 10 yıllık süreçte enflasyon ile faiz oranları yüzde 30 üzerinde geriledi, bütçe açığı ile ülkenin borcu azaldı. Türkiye’nin elde ettiği kazanımlarının yarattığı coşkunun kalmayabileceğine dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’nin bir sonraki aşamaya geçebilmesi için sınai bir yeniliğe ihtiyacı olduğunu savunuyorlar.
TOBB Üniversitesi Ekonomi Bölümü Profesörü Serdar Sayan, Türkiye’nin makro ekonomik istikrar ile yapabilecekleri konusunda sınırlara yaklaştığını belirtti. Sayan, Türkiye’nin İsrail gibi yenilikçi ülkelerle yarışabilmesi için yüksek katma değerli ihracata ve eğitim sistemini geliştirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.
İletişim Ürünleri şirketi AirTies’in Kurucusu Bülent Çelebi, Türkiye’nin 2023 hedefleri konusunda iyimser olduğunu vurgulayarak cari açığı düşürmek için enerji üretimi gibi yapılması gereken çok sayıda yapısal iş olduğunu dile getirdi.
Şirketinin İsrailli şirketler için ürünler geliştirdiğini bildiren Çelebi, İsrail’in yenilikçi çözümler oldukça iyi olduğunu ifade etti.
Yurtdışından çok sayıda yüksek teknoloji ve düşük teknoloji parçaları ithal edildiğini kaydeden Çelebi, ”Çin gibi bu ürünleri yerel olarak üretmemiz ve aynı zaman yüksek katma değerli ürünlerin üretimini arttırmamız gerekiyor. Türkiye’nin, Çin, Tayvan ve Güney Korenin yaptığı gibi spesifik sektörlere odaklanması gerekiyor” diye konuştu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: