Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail 65.yılını İstanbul’da coşkuyla kutladı

İsrail 65.yılını İstanbul’da coşkuyla kutladı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Başkonsolosu Moshe Kamhi eşiyle birlikte kutlama pastasını kestiler.

İsrail Başkonsolosu Moshe Kamhi eşiyle birlikte kutlama pastasını kestiler.

İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi, İsrail’in Mavi Marmara özründen sonra diyalogların başlaması gerektiğini ifade ederek, ‘Diplomatik olarak bende sizin gibi süreci takip ediyorum. İnşallah süreç olumlu olacaktır. Diplomatik olarak iki ülke arasında diyalogların iyi olması bizim temennimiz. Bizim temennimiz diyalogların başlaması. Bende sizin gibi merak ediyorum’ dedi.

İsrail İstanbul Başkonsolosluğu, 65. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Conrad Otel’de resepsiyon verdi. İsrail İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi’nin ev sahipliği yaptığı resepsiyona eski başbakanlardan Tansu Çiller, eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyonun açılışında her iki ülkenin milli marşları çalındı. Açılış konuşmasını yapan İsrail İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi, ‘Siz iki milletin, iki halkın dostluğunun kalıcılığının güvencesi ve dayanağısınız. Siyasiler dağlara benzerler, halklar denizlere benzerler. Siyasiler arasında bazen görüş ayrılıkları olabilir. Ama o görüş ayrılıkları başladığı gibi bir telefon görüşmesiyle de bitebiliyorlar. Bir kere soğuduktan sonra ısınması çok geç olabilen haklar ve uluslar arasındaki ilişkiler soğumasın. İşte biz bu yüzden büyük çabalar gösterdik. Ve onun için diyorum ki her zaman bizimle olan, her zaman aramızda olan sizler, iki ulus ve iki ülke arasındaki dostluğun denizlerisiniz’ şeklinde konuştu.

T.C. Eski Başbakanlarından Tansu Çiller ve eşi Özer Uçaran Çiller de davete katılanlar arasındaydı.

T.C. Eski Başbakanlarından Tansu Çiller ve eşi Özer Uçaran Çiller de davete katılanlar arasındaydı.

Karaların zaman zaman birbirinden koptuğunu ancak denizlerin birbirine daime bağlı olduğunu ifade eden Kamhi, ‘Karalar bazen birbirinden kopar, uzaklaşır. Denizler birbirlerine daima bağlıdırlar. Kopma noktaları değil, birleşme, bütünleşme noktalarıdır. Siyasi anlaşmazlıklarının çözümünün eşiğinde olduğumuz şu günlerde sizlerin önerileri, katkıları her zamankinden daha önemli olacaktır. Düşünceleriniz ve önerileriniz bundan sonra daha da kıymetli olacaktır” diye konuştu.

‘BİZİM TEMENNİMİZ DİYALOGLARIN BAŞLAMASI’

İsrail’in Mavi Marmara özründen sonra diyalogların başlaması gerektiğinin altını çizen Kamhi, ‘Diplomatik olarak bende sizin gibi süreci takip ediyorum. İnşallah süreç olumlu olacaktır. Diplomatik olarak iki ülke arasında diyalogların iyi olması bizim temennimiz.  Bizim temennimiz diyalogların başlaması. Bende sizin gibi merak ediyorum’ dedi.

T.C. Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katılanlar arasındaydı.

T.C. Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katılanlar arasındaydı.

İsrail’in Mavi Marmara mağdurlarına ödeyeceği tazminat konusunda ise konuşmaktan kaçınan Kamhi, ‘Bu konularda somut değerlendirmelere girmem doğru değil.  Yetkili makamlar bu konuları aralarında konuşacaklardır. Biz sonraki adımlara bakıyoruz’ diye konuştu.

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: