Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İSRAİL 65 YAŞINDA : İYİ Kİ DOĞDUN İSRAİL !!

İSRAİL 65 YAŞINDA : İYİ Kİ DOĞDUN İSRAİL !!

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


çocuklar İsrail'in Kuruluş Günü coşkusu

çocuklar İsrail’in Kuruluş Günü coşkusu

Yıllık nüfus sayımı verilerinin gösterdiğine göre İsrail nüfusu geçen yıldan bu yana 137,000 kişi artmış,ilk defa İsrail’de yaşayan Yahudi sayısı da 6 milyonu aşmış bulunuyor.

Pazar günü Merkezi İstatistik Bürosunun aktardığına göre, İsrail’in  nüfusu 65. Kuruluş Günü’nde  8,018,000 ‘e ulaşmış durumda.Bu nufusun 3/4’ünü Yahudiler oluşturmakta.

İsrail'in ilk Başbakanı David Ben Gurion İsral'in Kuruluş Bildirisi'ni okurken (1948)

İsrail’in ilk Başbakanı David Ben Gurion İsral’in Kuruluş Bildirisi’ni okurken (1948)

Bu sene ilk defa Yahudi nüfusunun sayısı 6 milyonu geçerken, ülkedeki Yahudi sayısı 6,04 milyon sayısına ulaştı. Yahudi halk İsrail nüfusunun %75,3 ‘ünü oluştururken,yaklaşık olarak 1,6 milyon İsrailli Arap nüfusun  %20,7 ‘sini oluşturuyor. Diğer dinlere mensup olanlar;  Arap olmayan Hristiyanlar da dahil olmak üzere , 318,000 ile nüfusun %4’ünü oluşturuyorlar.

Başbakan Netanyahu geçtiğimiz hafta Holoskost’u Anma Töreni’nde yaptığı konuşmada “Holokost’ta 6 milyon Yahudi yaşamını yitirdi …  ve bugün ilk defa İsrail kurulduğundan beri İsrailli Yahudi nüfusu  6 milyonu geçmiş bulunuyor. Siz İsrail vatandaşları bizim zaferimizin şahidisiniz.  Holokost uçurumundan Siyon tepesinin  zirvesine kadar tırmandık. Derin bir çukurun dibinden doruklara  ulaştık.  ” dedi.

Aynı tören de İsrail Cumhurbaşkanı Peres yine de “Yahudi sayısının  II.Dünya Savaşı’ndan öncesinden az olduğunu ama ruh olarak birşey kaybetmediklerini   ve bu boşluğu doldurmak için bütün güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Raporda belirtildiğine göre; Geçtiğimiz sene İsrail’de 163,000 bebek doğdu ,41,000 kişi hayatını kaybetti,19,500 kişi başka ülkelere göç etti.

İsrail kurulduğunda 1948 yılında nüfus 806,000 idi. O zamanlar Tel Aviv-Yafa İsrail’in tek şehriydi ve burada 100,00 kişi yaşıyordu. Bugun ise İsrail genelinde 100,000’den fazla nüfusa sahip 14 şehir bulunuyor ayrıca 6 şehirin nüfusu da  200,000’i geçmiş durumda.

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: