Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Filistin Başbakanı istifa etti

Filistin Başbakanı istifa etti

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Filistin Başbakanı Selam Feyyad’ın görevinden istifa ettiği bildirildi.

Başbakan Feyyad, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a istifasını sundu. Filistin hükümetinden istifaya ilişkin açıklama yapılmadı. İstifanın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu ziyaretinin ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

feyyad

Feyyad, 2007’den bu yana başbakanlık görevini yürütüyor. Arap basınında, Feyyad’la Mahmud Abbas arasında hükümet politikalarına ilişkin anlaşmazlıklar olduğu ve istifa kararının bu görüş ayrılıkları ile ilgili olabileceği yorumları yer aldı.

Hafta başında İsrail’e giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin lideri Mahmut Abbas, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 2010 yılından beri donmuş olan barış sürecini yeniden canlandırmak için görüşmeler yapmıştı. Kerry, İsrail Filistin arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına yönelik çabalar içinse “Uzun süredir donmuş olan ilişkileri hızlı bir şekilde yeniden başlatmaktansa doğru başlatmak daha iyidir” demişti.

Öte yandan, Filistin ile İsrail arasında 3 yıl önce duran barış süreci görüşmelerinin yeniden başlaması için Arap Birliği’nin başlattığı girişim kapsamında Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani başkanlığındaki Arap bakanlar heyeti de 29 Nisan’da Washington’a gidecek.

Arap Birliği’nin Filistin işlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Sabih, yaptığı açıklamada, Katar’ın başkenti Doha’da yapılan Arap Barış Planı Komitesi İstişare Toplantısı’nda ABD ziyareti için 29 Nisan tarihi üzerinde anlaşmaya varıldığını kaydetti. Sabih, “Söz konusu ziyaret, Arap Birliği Zirvesi’nde, İsrail’in uzlaşmaz tavrı ve Yahudi yerleşimleri sürdürmesi nedeniyle duran barış süreci için diplomatik ve siyasi olarak harekete geçilmesi kararına dayanıyor” dedi.

Heyetin mesajına ilişkin Sabih, “Arapların mesajı belli, yeni bir şey yok. Heyet, ABD tarafına, barış sürecinin sekteye uğrama nedenlerini, bu yoldaki engelleri anlatacak ve onların görüşünü dinleyecek” diye konuştu.

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 24. Arap Birliği Zirvesi’nde sekteye uğrayan barış sürecini görüşmek üzere Ürdün, Suudi Arabistan, Filistin, Mısır üyeleri ve Arap Birliği Genel Sekreteri’nin katılımıyla Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani başkanlığında bir heyetin Washington’a gitmesi kararlaştırılmıştı.

Filistin-İsrail müzakereleri, İsrail’in Kasım 2009’da aldığı ve Eylül 2010’da biten yerleşim birimleri inşaatını durdurma kararını uzatmayı kabul etmemesi üzerine Ekim 2010’da durmuştu.

kaynak: cnnturk /ynet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: