Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » İsrail ile Türkiye İlişkileri Normalleşiyor – İsrail’in Resmi Açıklaması

İsrail ile Türkiye İlişkileri Normalleşiyor – İsrail’in Resmi Açıklaması

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


israil-türkiye

İsrail Başbakanı Netanyahu ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen telefon konuşmasından sonra İsrail  tarafından yayınlanan resmi açıklamanın Türkçe ve İngilizce metnini aşağıda bulabilirsiniz.

Türkçe metin

Başbakan Netanyahu bugün Türkiye Başbakanı Erdoğan’la telefonda konuşmuştur.

Başbakan Netanyahu Başbakan Erdoğan’a, Başkan Obama’yla bölgesel işbirliği ve Türkiye-İsrail ilişkilerinin önemi konusunda yararlı görüşmelerde bulunduklarını belirtmiştir. (Başbakan Netanyahu) İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son dönemde bozulmasından üzüntü duyduğunu ve bölgede barış ve istikrarı ilerletmek için aralarındaki farklılıkları gidermeye kararlı olduğunu bildirmiştir. Başbakan Netanyahu, Başbakan Erdoğan’ın bir Danimarka gazetesine yakın zamanda verdiği mülakatı gördüğünü ve sözlerini takdir ettiğini söylemiştir. Mavi Marmara hadisesinin trajik sonucuna İsrail tarafından isteyerek yol açılmadığını ve İsrail’in, can kaybı ve yaralanmalardan üzüntü duyduğunu belirtmiştir. İsrail tarafından hadiseyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, Başbakan, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail’in Türk halkından özür dilediğini kaydetmiş ve tazminat/ademi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda mutabık kalmıştır. Başbakan Netanyahu ayrıca, İsrail’in, sivil halkın kullanacağı malların Gazze dahil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükünet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade etmiştir. İki lider, Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmaya devam etmek konusunda mutabık kalmıştır.”

İngilizce metin

PM Netanyahu speaks with Turkish PM Erdogan

(Communicated by Prime Minister’s spokesperson)

Prime Minister Netanyahu spoke today with Prime Minister Erdogan from Turkey.

PM Netanyahu told him he had just had good conversations with President Obama about regional cooperation and the importance of Israel-Turkey relations. He regretted the recent deterioration of relations between Israel and Turkey and expressed his commitment to overcoming their differences in order to advance peace and stability in the region. PM Netanyahu said he had seen PM Erdogan’s recent interview in a Danish newspaper and appreciated his words.

He made clear that the tragic outcome of the Mavi Marmara incident was not intended by Israel and that Israel regrets the loss of human life and injury. In light of Israel’s investigation into the incident which pointed to a number of operational mistakes, the Prime Minister expressed Israel’s apology to the Turkish people for any mistakes that might have led to the loss of life or injury and agreed to conclude an agreement on compensation/nonliability. Prime Minister Netanyahu also noted that Israel had substantially lifted the restrictions on the entry of civilian goods into the Palestinian territories, including Gaza , and that this would continue as long as calm prevailed. The two leaders agreed to continue to work to improve the humanitarian situation in the Palestinian territories .


1 Comment

  1. Murat Ruben says:

    Birinci cümledeki “telefonda konuşmuştur” şeklindeki çeviri uygun olmamış bu tip çevirilerde “telefonda görüşmüştür” ibaresi kullanılır.Ayrıca sondan altıncı satırdaki nonliability ibaresinin karşılığının diplomatik dilde başka anlama gelmesi gerekir herhalükârda non liabilitynin karşılığının çeviride belirtildiği gibi ademi mesuliyet olmaması gerekir, ademi mesuliyet ibaresi Osmanlıcadır Türkçedeki karşılığı “sorumsuzluk” olur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: