Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Gazze » Ortadoğu’da tehlikenin şekli değişiyor

Ortadoğu’da tehlikenin şekli değişiyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Ortadoğu'da kazan kaynıyor

Ortadoğu’da kazan kaynıyor

JTA haber sitesinde Ben Sales tarafından kaleme alınan bir makalede İsrail-Arap çatışmasında son yıllarda yaşanan büyük değişikliğe dikkat çekilerek, Yahudi ülkesini tehdit eden düşmanın artık Arap yönetimleri değil de bu ülkelerde yerleşmiş radikal unsurlar olduğu öne sürüldü.
Sales, köşe yazısında topyekûn sıcak bir savaş yerine, ‘gayri-nizami savaş’ şeklinde bir mücadele gerektiren bu tehdidin önümüzdeki yıllarda İsrail’in sınır güvenliği için büyük tehlike olacağını söylüyor.

Yazar, FÖY kontrolündeki Batı Şeria’da, Mısır’ın kontrolündeki Sina’da, Hizbullah kontrolündeki Lübnan’da olan terörist yapılanmayı örnek göstererek ileride İsrail’i tehdit edecek kuvvetlerin büyük Arap devletlerinden ziyade örgütler olacağının altını çiziyor.

Geçen hafta İsrail’in Herzliya şehrinde düzenlenen bir güvenlik forumunda konuşan İsrail Ordusu İstihbarat Direktörü Orgeneral Aviv Kochavi, bölgede şekil değiştiren tehdit unsurunu şöyle açıkladı: “Arap Baharı’nın yarattığı yönetim boşluğunu terörist unsurlar doldurursa bunun yaratacağı sonuçlar son derece tehlikeli olabilir.”

İsrailli subayların bundan yıllar önce henüz El- Kaide’nin kaçırdığı uçaklar ABD hedeflerini vurmadan dile getirdikleri bu tehdit İsrail Ordusu için çok da yeni sayılmaz.

11 Eylül’den önce Time dergisine ismini vermeden konuşan İsrailli yüksek rütbeli bir subay gelecekte savaşların ülkelere karşı değil örgütlere karşı yapılacağı öngörüsünde bulunmuştu.

İsrail’in İstihbarat eski Bakanı Dan Meridor, ortaya çıkan ve bugün küresel bir hal alan yeni tehdit profilini ise şöyle dile getiriyor: “Üç-dört ülke düşmanınız olabilir fakat günümüzde düşman belli bir diplomatik kimliğe sahip, bir ulus devlet olarak karşınıza çıkmıyor. Onun yerine radikal bir düşünce ile taraftar topluyor, dolayısı ile düşmanlarınızın sayısı on binler ile ifade ediliyor. Böyle bir tehdit arkasında bir ulus devlet olmadığı için klasik diplomatik veya askeri caydırıcılık yöntemleri ile dizginlenemez.”

Güvenlik uzmanları yukarıda tarif edilen bir tehdidin karşısında askeri tedbirlerden ziyade, İsrail’in siyasi arenada daha aktif ve kontrolcü bir siyaset uygulaması gerektiğinin altını çiziyorlar.

 

 

kaynak:shalom


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: