Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail Kuraklıkla Savaşı Nasıl Kazandı ?

İsrail Kuraklıkla Savaşı Nasıl Kazandı ?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda okuyacağınız makale David Horovitz tarafından kaleme alınmış Times of Israel internet sitesinde yayınlanmıştır.

sular

Bu ülke öyle bir ülke ki çölleri yeşertmiş,su sıkıntısının üstesinden gelmiş ve hatta yeni kampanyalarla birlikte suları stokları oluşturmuş.. Belli oluyor ki kriz sona ermiş bulunuyor ve bir daha su sıkıntısı kuraklık gibi problemlerle karşılaşılmayacak.

bar refaeli catklaklar

Ünlü top model Bar Refaeli de “İsrail Kuruyor” reklamlarında rol almıştı.

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar İsrail radyoları ve televizyolarında “ülke kuruyor diye reklamlar dolaşıyordu.En çok ses getiren reklamların birinde ünlü top model Bar Refaeli ,şarkıcı Ninet Tayeb ve aktör Moshe Ivgy rol aldığı reklamlarda “kuraklık yılları” Kineret Gölü’nün seviyesinin düşmesi” gibi durumları ağlamaklı ve kederli bir şekilde anlatırken yüzlerinde çatlaklar ve soyulmaya başlıyordu tıpkı ülkenin hali gibi nem eksikliğinden ötürü çatladığı gibi .Bu şekilde insanları su tasarrufuna yönlendiriyorlardı.

Çok fazla ilgi uyandıran,dünyanın dört bir yanında yankılanan bu reklam kampanyasından ve etkili olmasından sonra bu konuda fazla bir girişim olmadığı zannediliyordu.
Bunun nasıl olacağı merak konusuydu. İsrailliler artık su sıkıntısı çekmeyecek mi bu bölgedeki kuraklık bitecek mi?

İsrail Su Yönetimi Başkanı Kushnir’in cevabı : Evet İsrail artık kuraklık çekmeyecek ve su sıkıntını aşmış durumda.Fakat,İsrailliler hala sularını tasarruflu kullanmalı ve dikkatli olmalılar.Sonuçta Burası çöl iklimi

İsrail Su Dairesi Başkanı Kushnir

İsrail Su Dairesi Başkanı Kushnir

“Kuraklığı nasıl mı yendik? Çünkü yeneceğimize inandık .Önce karar verdik,kendi sistemimizi kurduk ve sulamayı tarıma uygun hale getirip,en son teknolojik koşullara ve endüstriye uygun kaliteli bir şekilde kullandık. “2007’den beri suyumuz devlet desteği görmüyor.”

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre “İspanya su arıtmada %17-18’lerde kalırken İsrail’in %80 civarında olduğu belirtildi.Bu da su ve enerji konularına İsrail’İn ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.
O zaman İsrail artık kurumuyor! Fakat bu da suyu boş yere harcayacağımız anlamına gelmiyor.Su kaynaklarını doğru bir biçimde kullanmalıyız. Özellikle böyle kuraklıkla mücadele eden bir bölgedeyseniz akıllı hareket edip arabaları, evleri hortumlarla yıkamamalı, saatlerce yıkanmamalıyız.

kuru catlak

Komşularımıza baktığımızda; Ürdün’de iki ülke birlikte çok verimli bir biçimde çalışıyorlar.1994’te İsrail-Ürdün sınırı belirlendiğinden beri Ürdün’ün güney bölgesinde sondaj çalışmaları yürütülüyor.
Kral Abdullah’ın babası olan Kral Hüseyin zamanında yeni bir ortadoğu savaşı yaratmak için “suyu” gündeme getiriyordu.Fakat bugun İsrail-Ürdün ortak olarak su faaliyetlerinde bulunup suyun paylaşımı ve dağıtımını ortak bir şekilde gerçekleştriyorlar. İsrail-Ürdün su anlaşması bölgedeki diğer ülkelere de örnek olmalı.
Ürdün’ün ötesinde Suriye,Lübnan da kuraklık kaygısı yaşanmakta ve bu da çatışmalara neden olmaktaydı.

Açıklamalarına devam eden Kushnir; “Jeostratejik öneminin farkındayız. Bütün bu başarılı ve olumlu gelişmelere rağmen Ölü Deniz binlerce küpmetre azaldı bir gün İsrail, Suriye, Lübnan sularını Litani Nehrine yönlendirecekler. Hatta Lübnan başladı bile.. Bizim en büyük amacımız yapıcı bir diyalog içerisinde olmak ve doğru işbirliklerine ortaklıklara imza atmak.” şeklinde konuştu.

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: