Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » anti-semitizm » Peres Touluse katliamının yıldönümünde Müslüman Liderlerle Biraraya Geldi

Peres Touluse katliamının yıldönümünde Müslüman Liderlerle Biraraya Geldi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Pazar günü, Fransa’nın Touluse kentinde Ohr Torah Okulu’nda meydana gelen ve 4 Yahudinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan  terör saldırısının birinci yıldönümünde, İsrail Devlet Başkanı Shimon Peres ve Müslüman liderlerle bir araya geldi.

İsrail Devlet Başkanı Paris'te Müslüman Liderlerle bir araya geldi

İsrail Devlet Başkanı Paris’te Müslüman Liderlerle bir araya geldi

Mısırlı,Afrikalı,Faslı,Senegalli imamlarla ve cemaat başkanlarıyla bir araya gelinen toplantıda , mağdur ailelere başsağlığı dilenirken insan hayatına saygı konusu ele alındı.

Peres; toplantı boyunca  imamların göstermiş olduğu duruştan, İsrail’e karşı olan saygılarından ve desteklerinden  dolayı çok memnun olduğunu, uzlaşmacı yaklaşımlarıyla ve hoşgörülü sözleriyle iki cemaatin bir ayaya gelerek teröre karşı durabiliceklerini bu sayede terörü önleyebileceklerini söyledi.

“Touluse’taki saldırıdan ve mağdurlarının  katlinden sorumlular terörün kötü yüzünü gösteriyor, herkes sizin gibi barışçıl tutumlar sergilediği takdirde barış dolu günler yaşanacaktır.Anma törenine geldiğiniz ve barış yolunda mesajlar verdiğiniz için çok teşekkür ederim. İsrail- Filistin barışı başta olmak üzere tüm dünya hakları ve dünya barışı için birlikte birlikte çalışacağız.

Fransa İmamlar Konferansı Başkanı Chalghoumi, Peres’e  kerndilerinin de İslami aşırı uçlarının hareketlerinin kurbanı olduklarını söyledi. Sözlerine devam eden Chalghoumi; “Biz buraya terörden mağdur olan Yahudi ve Fransız kardeşlerimiz için geldik. Barış ve iyilik yolunda insan hayatını bütün değerlerin ötesinde en kutsal olduğunu anlatmaya geldik. Hata Mekke ‘den Vatikan’dan Kudüs’ten bile..”

Aynı zamanda Fransa Yahudi Cemaati başkanı ile de görüşen Peres anti-semitizm ile mücadelenin öneminden bahsetti.

Jewish Agency Başkanı  Natan Sharansky ; saldırıda 6 yaşıdaki Arieh ve 3 yaşındaki  Gabriel ismindeki iki çocuğu ile birlikte öldürülen  29 yaşındaki Rabbi Jonathan Sandler’in ailesi ile bir araya geldi.

Geçtiğimiz perşembe Sandler’ın annesi ve babası Samuel ve Miriam Sandler Kudüs’te düzenlenen saldırının birinci yıldönümüne katıldılar.

Sharansky “Saldırının çok acı verici  olduğnu bu trajedinin dünyanın diğer yerlerindeki Yahudilere güç verdiğini , Jewish Agency olarak dünyadaki ufak cemaatleri güvenlik bakımından destekleyeceklerini  söyledi ve  “Ailenizi geri getiremeyiz fakat bu saldırıdan ciddi bir ders çıkarmalıyız.” dedi.

 

kaynak:times of israel


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: