Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’den kordon kanı bulundu hayata tutundu

İsrail’den kordon kanı bulundu hayata tutundu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


kordon kanı tedavisi Orta doğuda ilk olarak İsrail'de başlamıştır.

kordon kanı tedavisi Orta doğuda ilk olarak İsrail’de başlamıştır.

 Beklediği ilik İsrail’den geldi !

Kan kanserine yakalanan ve herkesin iyileşmesi için seferber olduğu Türk Hava Yolları hostesi 26 yaşındaki Gülenay Elmacı, İsrail’den bulunan kordon kanından kemik iliği nakli yapılarak hayata tutundu.

Halen Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavisi süren Gülenay Elmacı sevindirici haberi, “Can kardeşlerim kordon kanından yapılan iliğimiz çok yüksek oranla tuttu, denizleri, okyanusları geçtik, derelerimiz kaldı. Ufak tefek problemlerimizde çözülünce dönüşüm muhteşem olacak” diyerek verdi.

5 yıldır THY’de kabin görevlisi olarak çalışan Gülenay Elmacı, daha önce de kan kanserine yakalanmış ve kemoterapi tedavisi görmüştü. 5 Eylül 2012 tarihinde THY’de kabin memuru olan Umut Elmacı evlenen Gülenay Elmacı, 7 Eylül 2012 tarihinde yaptırdığı kan testinde ise hastalığının tekrarladığını öğrendi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde tedavi altına alınan Elmacı’ya doktorlar ilik kordon kanınakli olması gerektiğini söyledi. Uygun ilik bulunması için meslektaşları Facebook’ta ‘Ayın her hali Gülenay’ başlığıyla bir sayfa açarak, kampanya başlattı.

Kayseri Üniversitesi doktorları kordon kanından kemik iliği nakli yapılması için kordon kanı bankasından araştırmalara başladı. Gülenay’a İsrail’den uyumlu bulunan kordon kanından kemik iliği nakli başarıyla gerçekleştirildi.

İLK NAKİL ÇOCUĞA YAPILDI
Kayseri’de ilki geçtiğimiz yıl gerçekleşmişti Geçtiğimiz yıl Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde ilk kez kordon kanından kemik iliği nakli gerçekleştirilmişti. 4,5 yıldır lösemi hastası olan 9 yaşındaki Y.O.S. adındaki hastaya, annesinden doğum sırasında alınan kordon kanından kemik iliği nakledilmişti. Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesinde gerçekleştirilen nakilde küçük çocuk, iki aylık tedavinin ardından taburcu edilmişti.

kaynak:haberturk


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: