Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail şarkısı, Suriye’de muhalefetin müziği oldu

İsrail şarkısı, Suriye’de muhalefetin müziği oldu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrailli şarkıcı Amir Benayun

İsrailli şarkıcı Amir Benayun

İsrailli şarkıcı Amir Benayoun’un tamamı Arapça şarkılardan oluşan yeni albümündeki üç şarkının, Suriyeli muhaliflerin talebi üzerine yazıldığı ortaya çıktı.

Benayoun’un muhalifler için yazdığı ve isyancılara ithaf ettiği şarkılardan “Zini” isimli parça, şimdiden Youtube’da hit olduğu gibi, Suriye’deki muhalefetin lideri şarkıyı Facebook sayfasında paylaşıyor.

Tevrat’ta bulunan “Kohelet” bölümündeki sözler üzerine bestelenen şarkılar, Benayoun’un Cezayir asıllı babası Maxim’in yardımlarıyla Arapça olarak yazıldı. Bunun ardından İsrailli DJ Noy Alooshe’nin yaptığı ‘Zenga Zenga’ remiksi internette çok sansasyon yaratarak, Libyalı dictator Muammer Kaddafi karşıtlarının resmi olmayan marşı haline gelmişti. Bu örnekten yola çıkan Suriyeli muhalifler Benayoun’a kendi protestoları ve eylemleri için benzer bir çalışma yapması teklifini götürdüler. Teklifin şarkıcıya iletilmesinde aracılık yapan Negev ve Galile’nin Geliştirilmesinden Sorumlu Devlet Bakanı Eyüb Kara, Benayoun’un Suriye’de çok tanınan bir sanatçı olduğunu ve şarkılarının Arapçaya çevrilmesi yönünde daha önce de pek çok teklif aldığını belirtti.amirsinging

Benayoun, bu teklifin ardından albümüne üç yeni parça daha ekleyerek, Kara’nın Türkiye ziyareti sırasında görüştüğü Suriyeli muhalif gruplara teslim etmesini sağladı. Bunu takip eden süreçte, albümdeki “Zini” isimli parça, hükümet karşıtı protestolarının adeta marşı haline geldi. Birleşik Arap Emirliklerinden ‘akhbarlarab’ isimli Youtube kullanıcısı, bu şarkıyla beraber Suriye Devlet Başkanı Esad’ın protestoları bastırmada kullandığı şiddeti gösteren görüntülerle yaptığı klibi internete koydu ve videonun bin beş yüzün üzerinde ziyaretçi tarafından  izlendiği kaydedildi.

Bu albümüyle İsrail’deki Arap gençlerini hedef aldığını söyleyen sanatçı, geçtiğimiz hafta Jerusalem Post’a verdiği demeçte, İsrail’in de içinde bulunduğu durumun Allah’ın izniyle anlaşılacağını ve kendisiyle aynı dinden olmadığı halde kendisinden yardım isteyen bu insanların, liderlerinden ne kadar farklı olduklarını gösterdiklerini söyledi.

 

 

kaynak:salom

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: