Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » Hamas Gazze’ye Mal Akışını Durdurdu

Hamas Gazze’ye Mal Akışını Durdurdu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Malların geçişinin gerçekleştiği Kerem Shalom Sınır kapısı

Malların geçişinin gerçekleştiği Kerem Shalom Sınır kapısı

Hamas ve El Fetih arasındaki anlaşmazlık yüzünden Gıda ve ticari mallarla yüklü 70 kamyon halen Kerem Şalom sınır kapısında Filistinliler tarafından bekletiliyor.

İsrailli ve Filistinli kaynakların belirttiğine göre Gazze ‘ye mal akışının sağlandığı nokta olan Keren Şalom sınır kapısında mal akışının durmasında ve 70 kamyonun mahsur kalmasının nedeni; Hamas ve El Fetih arasındaki taşımacılık şirketi ile ilgili yaşadıkları anlaşmazlık olduğu belirtildi.

Geçişin ve mal akışının pazartesi olması planlanırken bu anlaşmazlık yüzünden gerçekleşemedi. malların geçişinin Salı günü(bugün) yapılması umut ediliyor.

25 şubatta Gazze’den Ashkelona başlatılan roket saldırılarından ötürü sınırın 6 gün kapanması yönünde karar alınmış , pazartesi günü sınırın mal geçişine izin verilmişti.

Pazartesi günü İsrailli askeri kaynakların verilerine göre;  Hamas, Kerem Şalom Sınır kapısından Gazze’nin içine taşımayı üstlenen Filistinli taşıma şirketine sınır kapısında çalışmamasını istedi, şirkette bu isteği yerine gertirdi.

Bölgelerdeki Hükümet Faaliyetlerini Denetleme Koordinatörü’nün (COGAT) verdiği bilgilerine göre, ilk defa Hamas bu sebepden dolayı geçişi kapattı.

Teknik olarak, İsrail ve Filistinli yetkililer tarafından Ramallah’ta sınır geçiş, güvenlik , kara yolu resmi geçişi ve kısıtlamalar gibi konularla ilgili resmi kararlar alındı. Kerem Şalom sınır kapısıdan geçecek ve steril bölgeye girecek kamyonlarla ilgili düzenlemeler yapıldı.

İsrailli askeri kaynakların verilerine göre, Hamas yükleyiciden  yüksek bir vergi ücreti istedi ve karşı taraf bu isteği rededince olay bir çıkmaza girdi.Hamasın Filistinli yükleyiciyi etkisi altına alıp daha yüksek vergi ödemesini sağlamayı amaçladığı, Mısır’ın Gazze’ye mal girişini sağlayan tünelleri kapatmasıyla birlikte kaybettiği gelirleri bu şekilde telafi etmetyi planlıyor.

COGAT Başkanı General Eitan Dangot; Pazartesi sabahı verdiği demeçte Filistin Yönetimi ile görüştüğnü ve bu durumun düzeltilmesini istediğini söyledi.“Hamas, Filistin Yönetiminin otoritesini Kerem Shalom’da istemiyor, bu yüzden de Gazze’ye giren malların gelirlerini alıyor.Hamas’ın bu eylemleri geçişleri,oprasyonları ve bölgenin güvenliği tehlikeye atıyor.”

Filistin Yönetimi Sivil İşler Bakanı Hüseyin-Şeyh, Gazze’deki sivil toplumun da geçişlerin Salı günü açılmasını sağlamak için duruma müdahale edeceklerini söyledi.

Gisha – Özgürlük Hareketi Yasal Merkezi Başkanı Sari Bashi, bu anlaşmazlıkların faturasını mallarına ve yiyeceklerine ulaşamayan Filistinli halkın ödediğini söyledi.

kaynak:jpost


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: