Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » SpaceIL: Aya yarış

SpaceIL: Aya yarış

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


spaceship

SpaceIL:İnsansız mikro uzay aracı

2015 yılında bir gün, küçük bir İsrailli uzay aracı Aya iniş yapıp araştırmalara başlayarak, sadece ABD ve Rusya’nın aza oldukları dünyanın en özel uzay klübüne aza olacak.

Bu meydanlarda milliyetçi hislerin kabardığı nutuklarda söylenen birşey değil. İsrail’in en tecrübeli uzay mühendisleri ve bilim adamlarının tahmini.

SpaceIL (İsrail’in kısaltılması) projesinin ileri gelenlerinin anlattığına göre, insansız mikro uzay aracı şimdiye kadar böyle bir uzay aracına yerleştirilebilenden daha hafif ve çok daha fazla ölçü aleti kapsayacak.

SpaceIL’in kurucu ve CEO’su Yariv Bash ve yardımcısı Ronna Rubinstein geçenlerde Los Angeles’te bu projenin başlangıcını, amaçlarını ve etkilerinin neler olacağını anlattılar.

SpaceIL resmi logosu

SpaceIL resmi logosu

2010 yılında, Bash Google’ın Lunar X adlı yarışmasını duydu. Bu yarışma, Aya bir araç indirip birçok işlem yapabilecek ilk projeye 30 milyon dolarlık bir ödül vaadediyor. Bunu kazanabilmek için Aya inen araç 500 metre kadar hareket edebilecek ve  dünyaya yüksek çözümlü videolar gönderebilecek.

Elektronik ve bilgisayar mühendisi Bash, SpaceIL uydusunu bu mesafeyi bir tek zıplamada geçeceğini söylüyor. SpaceIL, projeye bir isim bulunana kadar verilen isim.

spaceil uzayda
Önerilen isimler arasında Golda – İsrailin eski başbakanı, Ramon – Columbia faciasında ölen İsrailli astronot İlan Ramon’un adına, ve İbranice “ümit anlamında, ve milli marşın adı “Hatikva” başta geliyor.

Bash Google yarışmasının detaylarını öğrenince Facebook’a “Kim benimle Aya geliyor” diye bir cümle yazmış. Cevap verenler arasındaki Rubinstein, projebib yönetimi ve fon bulmaktan sorumlu.

Projenin maaliyetinin 30 milyon dolar civarı olduğu düşünülüyor. Özel şahıslardan ve şirketlerden 20 milyon, hükümetten de projenin toplam giderinin %10 u sağlanmış. Yarışmanın kurallarına göre, bu, hükümetlerin yapabileceği en yüksek yardım miktarı.

İsrail Devlet Başkanı Shimon Peres'in SpaceIL ziyaretinde

İsrail Devlet Başkanı Shimon Peres’in SpaceIL ziyaretinde

İsrail statistiklerine göre, bu iyi bir yatırım : Şimdiye kadar İsrailin 10 uydusu ve diğer büyük teknoloji projelerinin askeri olmayan ticari alanlardan getirisi bire yedi – yani yatırımın yedi misli.

Projenin çekirdeği 11 kişi. Fakat bu 11 kişiye ek 300 tane profesyonel mühendis ve teknisyen nizami işlerinden sonra ve hafta sonları gönüllü olarak yardım ediyorlar. Yarışmayı kazanana 20 milyon dolar mükafat, ve 10 milyon dolar kadar diğer primler var. Fakat maksat mükafattan kar etmek değil. Zaten kazanılan mükafat okullardaki matematik ve teknoloji derslerini kuvvetlendirmeye harcanacak.

Bash “Bizim için önemli olan dünyadaki İsrailli ve Yahudilerin bizim Aya varmamızla hissedecekleri, ve dünyaya İsrailin neler yapabileceğini göstermek” diyor.

Bu gayeden de daha önemli, İsrailli genç ve çocukların gururlanmaları, ve bilimsel meraklarının artması. Weizmann enstitüsüyle beraber hazırlanan bir program çerçevesinde SpaceIL lise telebelerinin ziyaretine açılmış ve günümüze kadar 27,000 talebe ziyaret etmiş.

İleride Dünya Yahudi cemaatlerinde sergi ve konferanslar, ve Mart ayında da AIPAC (Amerikan Yahudi Lobisi) da bir konuşma planlanıyor.

Projeye destek veren diğerleri İsrail Hava ve Uzay Endüstrisi (IAI), Technion, İsrail Uzay Enstitüsü, Ramon vakfı, Rafael ve Bezeq gibi özel kuruluşlar.

Daha tam adı konmayan İsrail uydusu 11 tanesi ABD den olan 24 diğer uyduyla yarışacak. Diğer yarışmacılar Avrupa ve bazı Güney Amerika ülkelerinden. Çin ve İran’dan katılım yok. Bugünkü duruma göre ABD, İspanya ve İsrail’in projelerine şans tanınıyor.

Dünyadan fırlatıldığında araç 120kg olacak. Fakat tüm yakıtını bitirip Aya vardığında 40 kg dan az olacak. Yörüngeye oturnak için SpaceIL il maaliyeti 3 – 5 milyon arası olan Amerikan veya Rus yapısı ticari bir roket kullanması bekleniyor

Bash, 239,000 mil öteden Aya inişi seyredece İsraillilere “en heyecanlı canlı yayın” olacağını umuyor. Özellikle genç İsraillilerde yaratacağı etki, Neil Armstrong’un 1969 da Apollo’dan Aya inip “İnsan için küçük fakat insanlık için dev bir adım” dediğinde yaptığı etkiye benzer olması bekleniyor.

Projeyi destekleyen İsrailliler bu programa bir slogan bulmuşlar bile: Theodor Herzl’in Yahudi devleti kehanetinde söylediği “Im Tirzu Ein Zo Agada” – “Eğer isterseniz, bu sadece bir rüya olmaz”

kaynak:hasturktv /  Jewishjournal


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: