Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Gazze » İsrail Temsilcileri Mısır İstihbarat Şefi ile Görüştü-(video)

İsrail Temsilcileri Mısır İstihbarat Şefi ile Görüştü-(video)

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail-Mısır Sınırı

İsrail-Mısır Sınırı

Mısır kaynaklarından alınan bilgilere göre; Pazar günü Mısır’a ziyarette bulunan İsrailli yetkililer Mısır İstihbarat Şefi General Raafat Shehata ile buluşup, İsrail-Mısır sınır hattındaki güvenlik meseleleri ve İsrail Filistin arasındaki “sukunet anlşaşması” na takviye odaklı bir görüşme yaptıkları belirtildi.

Buluşmadan gelen bilgilerde; toplantıda aynı zamanda Mısır’a yasadışı yollardan giren ve tutuklanma cezasına çarptırılan İsrail asıllı Andrei Pshenichnikov’un da gündeme geldiği söylendi.

Filistin Haber Ajansı Ma’an; hafta başında yapmış olduğu haberde Mısırlı güvenlik heyetinin ateşkes ve sınır kısıtlamaları ile ilgili görüşmek üzere İsrail’e geleceğini söylemişti.

Mısırlı bir yetkilinin belirttiğine göre; bu ziyarette bulunacak olan heyetin İsrail’den Refah sınır kapısı üzerinden Gazze’ye giren ticari malların geçişinde kolaylşık sağlanmasını talep edeceğini söyledi. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Morsi’nin de daha önceden Mısır Milli Güvenlik Hizmetleri aracılığıyla İsrail ile görüşmelerde bulunduğu biliyor.

Sözlerine ; “İsrail daha önce kabul etmediği, inşaat malzemelerinin Katar üzerinden girişine onay vermesi,özellikle İsrail ve ABD ile işbirliği yapılmasına karşı çıkan Mısır kamuoyunun kapalı kapılar ardında görüşmeler yaptığını gösteriyor.” şeklinde devam etti.

Sınırda bir çok kaçakçılık faaliyeti yapılırken tahribe neden oluyor

Sınırda bir çok kaçakçılık faaliyeti yapılırken tahribe neden oluyor

İsrailli diplomatik-güvenlik heyeti ve Hamas temsilcileri Bulut Sütunu Operasyonu’ndan sonra Mısır’ın arabuluculuğunda uzlaşılan ateşkes anlaşmasının bir uzantısı olarak hizmet verecek kalıcı bir anlaşma üzerine Kahire’de müzakerelerde bulunmaktalar.

Bu görüşmeler de, Mısır’ın desteğiyle Gazze’deki sakin ortamın devamını sağlanması amacı taşırken diğer yandan İsrail’in kıyı yerleşim bölgelerinde uyguladığı ablukanın hafifletilmesinin gündem geleceği düşünülüyor.

kaynak:ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: