Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İspanyol Yazar Molina Kudüs Kitap Fuarı’na damgasını vurdu

İspanyol Yazar Molina Kudüs Kitap Fuarı’na damgasını vurdu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Bu yıl  26.sı düzenlenen Kudüs Kitap Fuarı’nda Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat tarafından kendisine takdim edilen ödülü alırken bir konuşma yapan İspanyol yazar Antonio Munoz Molina, kendisini bu ödüle layık gördükleri için müteşekkir olduğunu söyledi ve gazetecilere verdiği mülakatta “bu ödül benim için çok değerli” dedi.

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, İspanyol yazar Antonio Munoz Molina'ya ödülünü verirken

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, İspanyol yazar Antonio Munoz Molina’ya ödülünü verirken

Dünyanın değişik ülkelerinden 600 yayımcının ve yazarların katılımıyla, 10-15 Şubat tarihleri arasında Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşmekte olan Kudüs Kitap Fuarı 10,000′den fazla kitap sergileniyor.

Salı günü verilen olan “Kudüs Özel Ödülü “toplum içinde  bireyin özgürlüğü” fikrinin öncülüğünü yapan ve eserlerinde  çok iyi yansıtan Molina; Bu ödülü aldıktan sonra Nobel Ödülü kazanan  5 yazarla birlikte Mishkenot Sha’ananim kongre merkezinde bir seminerde açıklamalarda bulundu.

Molina bu fuara katılması ve  ödülü kabul etmesiyle ilgili Filistin yanlısı İsrail’in boykot edilmesini düşünen aktivistlerden “acımasız” mesajlar aldığını ve ödülü kabul etmemesi için “bir dolu klişe” işittiğini fakat bu “acımasız” eleştirilere  kulak asmayıp ödülünü hak ettiğine inandığını belirtti.

“İsrail’de kendi ülkeni eleştiriebilme özgürlüğü olmasını tebrik ediyorum ve saygı duyuyorum.” dedi.”The Gatekeepers” gibi Shin Bet’in en üst yetkililerinin güvenlik gibi hassas konuları tarıştığı bir filmin İspanya’da veya ABD’de gösterilmesi mümkün olamazdı.” En hoşuma giden özellikerinden biri de kamusal alanda cesur tartışmaların burada yapılabiliyor olması. Bu da benim asi ruhuma hitap ediyor.”

Molina, Mishkenot Sha’ananim 'deki seminerde açıklamalarda bulunurken

Molina, Mishkenot Sha’ananim ‘deki seminerde açıklamalarda bulunurken

Diktatör Franco döneminde orta sınıf  Katolik bir ailede büyüyen daha sonra Ateist olmaya karar veren 57 yaşındaki Molina’nın Holokost ile ilgili yazdığı “Sefarad” isimli ; sürgünün ve bir yere ait olma çabasının anlatıldığı kitabın yazarın kendi hayatını yansıttığı ileri sürülüyor.

Edebi malzemelerini ve varoluşsal isyanının gençlik yıllarda kazandığını bunu da eserlerine yansıttığını söyleyen Molina’nın kitaplarında; tarihsel ve edebi olarak uluslararası kültürün önemini vurgularken, bazı eserlerinde İspanya’nın tarihsel olarak diktatörlükten kurtulmasını ve demokrasiye geçişini anılarıyla harmanlayarak anlatıyor.

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat tarafından Özel Kudüs Ödülü alan İspanyol yazar Antonio Munoz Molina’nın ödülü alırken yaptığı konuşma

Molina’ya bu ödülü layık gören Juri heyeti de farklı edebi konuları ve türlerde eserler veren yazara büyük övgülerde bulundu.

İspanyol yazarın şu ana kadar İngilizceye çevrilen 3 kitabı var bunlar: “Sepharad,” ”In Her Absence” ve “A Manuscript of Ashes.” En son romanı “Noche de los Tiempos,”’ un ise şu sıralar İngilizceye çevrilmekte olduğu biliniyor.

Bütün hızıyla devam eden Kudüs Fuar’ında bloglar , kitapların dijital ortamda satışa sunulması ve çevirilerle ilgili çeşitli odaklı tartışmalar, konferanslar ve sempozyumlar düzenleniyor.

kaynak:timesofisrael/jta


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: