Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail Artık Su Sıkıntısı Yaşamayacak

İsrail Artık Su Sıkıntısı Yaşamayacak

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


susıkınIsssıYedi yıl süren  ‘şiddetli kuraklık’tan sonra, açıklamalarda bulunan Su İşleri Müdürlüğü; İsrail’deki arıtma sektörünün büyümesi ile su pazarına hareketlenme getirdiğini belirtti.

Su İşleri Müdürlüğü Başkanlığı’nı yürüten Alexander Kushner  “Su sorunu artık bitti, su piyasası sabit olduğu sürece  bir daha su krizi yaşamayacağız. ” dedi.

Su İşleri Müdürlüğü’ne göre süregelen yağışlardan dolayı yağmur suları, İsrail’in temiz su kaynağı olan Kineret gölünü doldurmuş durumda.Bu bağlamda her geçen gün gelişmekte olan tuzdan arındırma faaliyetleri ve suları temizleme endüstrisine daha az gereksinim duyuluyor.

Yediot Ahronot Gazetesine açıklamalarda bulunan Kushner’e göre; su fiyatlarının düşmesinin sebebi de bol yağış yaşanmasının altında yatıyor. Tuzdan arındırma ve su temizleme faaliyetleri maliyeti yüksek olan uğraşlar olduğunu dile getirdi.

Ashkelon, Hadera ve Palmachim olmak üzere 3 temel tuzdan arındırma  ve  temizleme tesisleri bulunmakta.İsrail’in içme sularının %50’sini karşılıyorlar.2013 ve 2014 yıllarında 2 yeni tesis daha kurulması planlanıyor. Sorek ve Asdod’da da suları tuzdan arıtmayı ve temizlemeyi %25 oranında daha fazla arttıracak tesisler kurulması planlanıyor.

Ashkelon'daki su arıtma tesisi

Ashkelon’daki su arıtma tesisi

Kushner’e göre, yağış oranı yüksek olursa İsrail’in de bu faaliyetlere olan bağımlılığı azalır. “İyi ve bol yağış olursa  kendimizi güvende hissederiz.Bu sayede yeraltı rezervlerimizi kullanmak zorunda kalmıyoruz.” diyor.

“Önümüzdeki 2-3 yıl da böyle gittiği takdirde  doğru bir piyasa yönetimi ile 2025’e kadar sürecek etkin bir “güvenli bölge” yaratabiliriz.”

Açıklamalarına devam eden Su İşleri Müdürlüğü Başkanı; çalışmaların olumlu bir yönde ilerlemesinin yanı sıra halkın suyu tasarruflu kullanmasının gerktiğini ve suyu boşa sarfetmekten kaçınmalarının gerektiğini söyledi,.

“Hala geçerli olan temel su koruma yolları; hortumlar ile araba yıkama,  bahçeleri gelişigüzel sulamama, vb.. geçtiğimiz birkaç yıl boyunca halkın gerçekten de bunları göz ardı etmediğini bu yönde davrandığını görüyoruz. Ortalama olarak bir evin su harcaması 10 yıl önceye göre %10 azalmış durumda.”

 

kaynak:sizedoesntmatter.com


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: