Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Uzayda Bir İsrailli mi ? Neden Olmasın

Uzayda Bir İsrailli mi ? Neden Olmasın

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


10 sene önce Columbia Uzay Mekiğinin patlaması sonucu hayatını kaybeden İsrailli Astronot İlan Ramon

10 sene önce Columbia Uzay Mekiğinin patlaması sonucu hayatını kaybeden İsrailli Astronot İlan Ramon

10 yıl önce Columbia Uzay Mekiği’nin patlaması sonucu hayatını kaybeden ünlü İsrailli astronot İlan Ramon’un ölüm yıldönümünde İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanlığı uzay projelerine ağırlık vermeye ve yeni astronotlar yetiştirmeye ağırlık vereceğini açıkladı.

İsrail Uzay Ajansı dünya genelindeki uzay yetkilileriyle ortak çalışmalar için arayışlara başladı.Bakanlığın Çarşamba günü yaptığı açıklamada , Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ‘nın insanlı hava aracı sevkini durdurmasına rağmen ,  önümüzdeki bir kaç yıl içinde Uluslararası Uzay İstasyonları’nda çalışmak üzere NASA’ya İsrailli uzay bilimciler gönderilebileceğini söylediler.

Columbia mekiğinin havalanma anı

Columbia mekiğinin havalanma anı

Bu sırada  uzay meseleleriyle ilgilenen uluslararası merkezi bir organ olan BM Dış Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı (COPUOS), bizzat  başında bulunan Dr. Mazlan Othman aracılığıyla  İsrail’i gözlemci olarak davet etti. İsrailli temsilciler ülkenin bu tür uzayla ilgili organizasyonlara daha sık katılacakalarını ve üye statüsü elde etmek istediklerini belirttiler.

İsrail Uzay Ajansı yetkilileri Othman’a COPUOS’un Viyana’da düzenlenecek sergisinde model bir İsrail uydusu koymayı teklif etti.Bu sergide Yuri Gargarin heykeli,uzay araçları gibi yapıtlar sergilenecek.

1 şubat 2003'te infliak eden Columbia mürettebatı

1 şubat 2003’te infliak eden Columbia mürettebatı

Böylelikle Şu ana kadar dünyadaki uydu geliştirme konusunda lider pozisyonda olan İsrail de  sergide bir temsil edilmiş olacak.

10 yıl önce elim bir uzay kazası sonucu hayata veda eden İsrailli astronot İlan Ramon’un anısına dünyanın her yerinden uzay bilimcilerin ve yöneticilerinin katılımıyla İsrail’in Herzeliya kentinde uzay haftası kapsamında konferanslar düzenleniyor.

Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Genel Sekreteri Menahem Greenblum ve Avrupa Komisyonu endüstriyel girişimler bölümü genel sekreter yardımcısı Dr. Paul Weissberg uzay alanında yeni işbirlikleri için anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmaya göre Avrupa ile uzay konularında yeni işbirliklerine girecek, gerek araştırmacılar bazında gerek yöneticiler bazında uzay ile ilgili yeni girişimler olacak.

kaynak:jpost


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: