Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » İsrail Vergi Gelirlerini Filistin’e Aktaracak

İsrail Vergi Gelirlerini Filistin’e Aktaracak

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’den  Filistin'e100 milyon $  vergi geliri aktarılacağını

İsrail’den Filistin’e 100 milyon $ vergi geliri aktarılacak.

 

Çarşamba günü İsrailli bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre; İsrail, Filistin Yönetimi’nin içinde bulunduğu ekonomik krizi hafifletmek amacıyla geçtiğimiz ayın  vergi ve gümrük gelirlerini Filistin Yönetimi’ne aktaracak.

İsrailli yetkilinin belirttiğine göre;  bu aylık bloke edilmiş paranın serbest bırakılması “bir kerelik ” bir olay ” İsrail’in gelecek ay da bu yönde bir karar alacağının göstergesi”değil.

Bu karar Başbakan Netanyahu ve ABD, AB ,Rusya  ve Birleşmiş Milletler  dörtlüsünün Ortadoğu barış elçisi, İngiltere eski başbakanı Tony Blair’in pazartesi günü gerçekleşen toplantısından sonra alındığı dikkatleri çekti. Toplantı çıkışında yapılan açıklamada Netanyahu ile Blair güvenlik ve barış konusunda gerekli adımların atılacağını belirttiler.
Filistin Yönetimi  sözcüsü Nour Odeh, İsrail ve Filistin Yönetimi’nin bir program oluşturduklarını ve çarşamba günü düzenledikleri teknik toplantı sonucunda kendilerine İsrail’den 100 milyon $ değerinde vergi geliri aktarılacağını belirttiler.

Donör ülkelerin desteklerini çekmesinden sonra Batı Şeria’da 2 senedir ekonomik kriz kol geziyor. Devlet 150,000 çalışanının maaşlarını ödemekte güçlük çekiyor, huzursuzluk büyüyor ve sonucunda işçiler greve gidiyor.

BM’nin almış olduğu karadan sonra İsrail’in kararı gelir kesintisine gitmek yolunda olduğu tahmin ediliyordu ve  Arap ülkeleri Filistin Yönetimi’ne ilave yardımlarda bulunacaklarına dair söz vermişlerdi fakat bu ilave fonlar henüz hayata geçmiş değil.

İsrail daha önce gerçekleşen bazı talihsiz olaylar bazı olaylar yüzünden Filistinlilerin vergi gelirlerine el koyduğu durumlar olmuştu. 2000 yılında Filistinlilerin ayaklanması olayı patlak verdiğinde bir süre el koyulmuştu. En son olarak ;Filistin’in İsrail Elektirik Şirketine ve diğer ihtiyaçlarını karşılayan İsrailli şirketlere olan borçlarını ödemek koşuluyla el koydu. O dönemdeki İsrail Dış İşleri Bakanı Lieberman bu borçların ödenmesinin 4 ay kadar bir süre alabileceğini belirtip borçlar ödenene kadar kesinti olacağını söylemişti.

Filistinli liderler de İsrail’in bu politikasını “korsan” olarak eleştirip İsrail mallarını boykota gitmişlerdi.

Varolan hassas dengeleri gözetmeye çalışan İsrail; BM kararı alınmadan önce Filistin Yönetimi’nin yardım çağrılarına karşılık yardım etmeye karar vermişti.

 

kaynak:nytimes


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: