Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » Arjantin – İsrail – İran Üçgeni

Arjantin – İsrail – İran Üçgeni

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


1992 yılında Arjantin'in Buenos Aires'teki İsrail Büyükelçiliği'ne yapılan bombalı saldırı sonrası kurtarma çalışmaları yapılırken

1992 yılında Arjantin’in Buenos Aires’teki İsrail Büyükelçiliği’ne yapılan bombalı saldırı sonrası kurtarma çalışmaları yapılırken

İsrail Arjantin büyükelçisini dışişlerine davet ederek Buenos Aires te 19 yıl önce bombalanan ve 85 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve Tahran’ın parmağı olduğu öne sürülen Yahudi Merkezi’nin bombalanması olayını İran ile birlikte araştırma kararını kınadı.

İsrail elçiliğini yerle bir edip 29 kişinin hayatına malolan saldırıdan sadece iki sene sonra yapılan bu saldırı Arjantin’deki en büyük terör saldırısıydı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon ortak araştırma kararını ” bu katili cinayet soruşturmasına ortak etmeye benziyor” diyor.

Arjantin savcılığı altı İranlıyı hükümetlerinden aldıkları emir doğrultusunda bu saldırıyı gerçekleşitirdiklerini tesbit etmişti. Ülke Yahudileri için bir sembol olan ve saldırıda yıkılan Arjantin Yahudi mekezinde 85 kişi hayatını kaybetmiş ve yüzlercesi yaralanmıştı. Arjantin yetkilileri bu saldırının İran’da planlandığını ve Hizbullah tarafından gerçekleştirildiğini iddia ediyorlar.

Suçlular arasında İran’ın bugünkü Savunma Bakanı Ahmed Vahidi de var. İnterpolün yardımıyla Arjantin senelerce altı İran yetkilisinin soruşturmak istediler, fakat İran bunların Arjantin’de sorgulanmasına karşı çıktı.

Geçtiğimiz Pazar günü Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez Twitter de Arjantin ve İran’ın beraberce “Gerçekleri Araştırma Komisyonu” kuracaklarını açıkladı. Komisyon delilleri inceleyerek “iki ülke kanunlarına göre araştırmanın nasıl ilerlemesi gerektiğini ” belirleyecek. Sonrasında, komisyon üyeleri ve Arjantinli soruşturmacılar şüphelileri sorgulamak için İran’a gidecekler.

Anlaşma Afrika’da Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timmerman ve İranlı meslekdaşı Alii Akbar Salehi tarafından imzalandı.

Fernandez tweet’inde “daha önceki soruşturmalar devlet yetkililerinin delilleri gizleme ve soruşturmayı aksatma ve sorşturmacıları kasten yanıltma skandallarıyla sona ermişti” dedi.

İsrail Dışişleri Salı günü yaptıkları açıklamada büyük hayal kırıklığına uğradıklarını belirtip Arjantin Büyükelçisinden ortak komisyon hakkında açıklama istedi. İsrail’in Buenos Aires’teki elçisi de Arjantin Dış işleri Bakanlığı’ndan açıklama isteyecek.

Dışişlerinden yapılan açıklamada “Yahudi Kültür Merkezine yapılan saldırı Arjantin topraklarında ve Arjantin vatandaşlarına karşı olduysa da , yapılan araştırma bu olaydan iki sene önce Buenos Aires’teki İsrail Elçilik binasının bonmbalanması olayına birçok benzerlikler buldu” deniyor.

“Bu iki olay arasındaki ilişki bize soruşturmayı takip etme ve suçluların adalet önüne çıkartılmasını, özellikle dünyanın bir İran terör salgını yaşadığı günlerde talep etme hakkı vermektedir. Adaletin bu komisyon tarafından sağlanacağı şüphelidir”.

kaynak:hasturktv /yahoo news

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: