Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » IDF » Hizbullah’ın gözü Suriye’nin Kimyasal Silahlarında

Hizbullah’ın gözü Suriye’nin Kimyasal Silahlarında

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda okumakta olduğunuz makale Ron Ben-Yishai tarafından 28/01/2013 tarihinde kaleme alınıp, ynetnews isimli internet sitesinde yayımlanmıştır.

Suriye'deki içsavaş Mart 2011'den beri sürüyor.

Suriye’deki içsavaş Mart 2011’den beri sürüyor.

İsrail, Hizbullah’ın Suriye’deki kaostan faydalanıp Esad’ın kimyasal silahlarını ele geçirmesinden endişe duyuyor.Şii terörist örgütün uzun süredir bu kimyasal silahları izlemekte olduğu biliniyor.

Pazartesi günü Ynet’in yayımladığı habere göre; Suriye’de Başkan Esad’ın kimyasal silah depolarına yakın mevkilerde Hizbullah’ın yeni kimyasal silah depoları kurduğu öğrenildi.

Esad’ın kimyasal silahlarının, dünyanın en büyük Lübnan merkezli Şii terör örgütünün, Hizbullah’ın, eline geçmesi durumunda İsrail’de endişe yarattı.

Başbakan Netanyahu bu gelişmelerden sonra savaşmaktan artık yorgun düşmüş olan Suriye ile ilgili bir dizi güvenlik değerlendirmelerinde bulundu.

İsrail savunma birlikleri benzer değerlendirmeleri; Esad’ın Kitle İmha Silahlarının Hizbullah’ın eline geçmesi ve İsrail Silahlı Kuvvetleri arasındaki potansiyel güç dengelerinin kayma potansiyeli durumunda yapmışlardı.

Yönetimin gücünün kayması durumunda Hizbulah’ın Suriye’deki kaosu kullanarak oradaki cephaneliklere el koyacağı, özellikle Konvansiyel olmayan silahların Lübnan’a transferi sözkonusu olacaktır.

Bu gelişmeler yaşanırken tedbiri elinden bırakmayan İsrail, pazar günü Suriye sınırına 2 tane Demir Kubbe yerleştirildi.Bunun yanısıra İsrail Silahlı Kuvvetleri; Suriye’den askeri istihbaratı sağlayacak gözetim sistemeleri ve sınır alanına yeni engeller koyma çalışmalarını hızlandırdı.

Esad’ın ‘Alevi yerleşim bölgesine’ hakim olma isteği, Suriye direnişinin sembolü olmuş durumdayken, isyancılar ve Şam’daki güçler arasındaki şidddetli çatışma bütün hızıyla devam devam ediyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun pazar günü belirtmiş olduğu iddaya göre; Suriye uluslararası havaalanının hemen yanında bir askeri üs kuruldu.Bunların yanısıra Deir el-Zor’da bir güvenlik binası ve Irak-Suriye sınırının kuzeyinde bulunan İdlib yerleşim bölgesinin kuzeyinde birkaç askeri karakol bulunuyor.

BM’nin açıklamalarına göre Esad’a karşı isyanın başladığı mart 2011’den bu yana 60,000 kişi öldürüldü.

kaynak:ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: