Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas Terör Okulu’ndan 3,000 genç mezun oldu !?

Hamas Terör Okulu’ndan 3,000 genç mezun oldu !?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale 24 Ocak tarihinde Times Of Israel internet sitesinde yayınlanmış olup Ibrahim Barzak imzasını taşımaktadır.

"Kurtluluş Öncüleri" diye adlandırılan öğrenciler siyah t-shirt ve şapka giyip yüzlerini siyaha boyuyorlar

“Kurtluluş Öncüleri” diye adlandırılan öğrenciler siyah t-shirt ve şapka giyip yüzlerini siyaha boyuyorlar

Haniye, basına yaptığı açıklamada bu eğitim programını bitiren gençlerin “vatanı özgürleştirecek yeni nesil” olduğunu söyledi.

3,000 ‘den fazla genç Perşembe günü Hamas‘ın temelini attığı askeri eğitim programından mezun oldu.Gençlerin gördükleri dersler arasında, sahte silah yapma,yerde komando tarzı sürünmek,  binlerce kişinin önünde dövüşme gibi dersler var.

Hamas yetkilileri, Futuwwa’nın yani, “Gençlik ” programının hedefinin İsrail’e karşı mücadele edecek yeni liderler yetiştirmek olduğunu söyledi.
Bu Program çerçevesinde güvenlik derslerine giren 29 yaşındaki Milli Güvenlik yetkilisi Abu Hofiza “Gençliğe bayrağımızı, milli marşımızı öğretiyoruz ki vatanlarıyla ve Kudüs’le  bağlarını güçlendirebilsinler. Böylelikle milliyetçilik hislerini arttırmış oluyoruz. Onlara sebat etmeyi öğretmek ve direniş ruhunu aşılamak da ilk amaçlarımızdan birisidir.   “İyi birer direniş savaşçısı olmak için inançsal ve fiziksel olgunluğa eriştirebilmek  öncelikli hedeflerimiz arasında.”

İlgili Makaleler:

Eylülde başlayan programın ilk döneminde 3,600 katılımcı katıldı ve seçmeli olarak Gazze’deki bütün liselerde bu programın uygulanmaya başlandı.
Her haftaki derslerin ilk  bölümünde öğrenciler binalara halatlarla tırmanmaya çalıştılar, engellerin üzerinden atladılar, dikenleri tellerin altından sürünerek geçtiler.Büyük sınıflardaki öğrenciler hafif silahlarla eğitim,daha küçük sınıflardaki öğrenciler ise tahta silahlarla eğitim aldılar.Ayrıca; her katılımcının kendilerinin eğitimlerini denetleyen birer güvenlik görevlisi bulunuyor.

filistin ogrenci2

İlk mezunlar “Kurtluluş Öncüleri” diye adlandırılıyor, siyah t-shirt ve şapka giyip yüzlerini siyaha boyuyorlar .Yüzü siyaha boyalı 15 yaşındaki Rıdwan Wasfi ; “Öğretmenim bana cesareti, cihad sevgisini ve savaş taktiklerini öğretti.Enerjimi doğru şekilde kullanmalıyım, video oyunlarında ne yapıyorsam gerçekte de yapabilirim.” dedi.

 

Stadyumda yapılan törene katılan Hamas lideri İsmail Haniye Eğitim Bakanı’nı önümüzdeki Eylülde  tam zamanlı bir askeri üniversite kurmak için görevlendirdiğini belirtti.

İzleyicilere yaptığı konuşmasına ; “Bu yeni nesil bize zaferi getirecek ve bu genç nesil vatanımızı özgürlüğe kavuşturacak.” şeklinde devam etti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la ayrılığa düşen Hamas  , 2007’den beri Gazze’de hüküm sürüyor.Son olarak geçtiğimiz Kasım ayında İsrail’e karşı fırlattığı 1,500 roket  taraflar arasında sıcak bir çatışma çıkmasına neden olup,Mısır’ın arabuluculuğuyla bir ateşkes antlaşması imzalanmıştı.

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: