Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » İsrail Parlementosu’nda Bayan Vekillerde Rekor Artış

İsrail Parlementosu’nda Bayan Vekillerde Rekor Artış

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Parlementosu'nda (Knesset) oylama yapılırken

İsrail Parlementosu’nda (Knesset) oylama yapılırken

İsrail’de Salı günü gerçekleştirilen 19. Knesset seçimlerinin sonucunda meclisteki bayan vekil sayısında müthiş bir artış yaşandı.

İsrail Parlementosu’nun (Knesset’in) % 50’si ilk defa meclise girecek olanlardan oluşuyor.Bunda Yeş Atid (Gelecek var) partisinin listesinin tamamının ilk defa meclisde yer alacak olmasının payı büyük.Bayit Yehudi(Yahudi Evi) partisinin de adaylarından sadece 3’ü daha önce Knesset’te yer almıştı.

Knesset’te Likud, İşçi, Meretz and The Tzipi Livni’nin Hatnua (Hareket) partisinden de bazı yeni yüzler mevcut. Eğer Balad United Arab List-Ta’al (Birleşik Arap Listesi-Ta’al),Güçlü İsrail gibi partiler de barajı geçerse mecliste başka yeni yüzler de görebiliriz.

Yeni Knesset’te bir önceki dönemden 5 fazla olmak üzere 26 bayan milletvekili yer alacak.

Knesset'te yer alacak bayan milletvekilleri

Knesset’te yer alacak bayan milletvekilleri

Kronolojik incelemelerde bulunan İsrail Demokrasi Enstitüsü başkanı Dr. Ofer Kenig’in belirttiğine göre ; ilk Knesset’te 11 bayan milletvekili bulunuyordu.İsrail kurulduğundan bu yana en düşük milletvekili sayısı ise; 7 milletvekili ile 1988’de bulunuyor.

İşçi Partisi milletvekili adayı ve feminist bir aktivist olan Merav Michaeli, Knesset’teki bayan milletvekili sayısının artmasından büyük onur duyduğunu ve çok etkilendiğini belirtti.

“İlk duyduğumda ne! 120 kişinin 26 sı kadın mı? 26 kadına 94 erkek mi diye sordum kendi kendime.” ve Knesset’in yapısını değiştirmeyi,erkek-kadın eşitliğini hayata geçirmeyi amaç edindiğini belirtti.

Son dönemde bayan siyasetçilerin etkinliği bir hayli arttı.İşçi,Meretz ve Hatnua partilerinin başında bayan liderler bulunmakta. Yeş Atid (Gelecek Var) isimli partinin de listesinin % 40’ı bayan milletvekili adaylarından oluşuyor.
Diğer bir yandan da Şas ve Birleşik Tora Judaizmi partileri gibi bayanların çalıştırlmasına izin vermeyen partiler de var.

Bunlara ek olarak; 19. Knesset’in üçte birini dindar milletvekileri dolduracak. Milliyetçi,Haredi,dindar adayların bulundukları partiler- 11’i Şas, 11’i Yahudi Evi(Bayit Yehudi), 7’si Birleşik Tora Judaizmi, 6 ‘si Likud Beytenui3 Yeş Atid (Gelecek Var),1 Hatnua partisi olmak üzere sıralanıyorlar.

Başbakan Yardımcısı Silvan Shalom’un Radyocu eşi Judy Mozes Nir Shalom, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ; nüfusun % 51’ini oluşturan Sefarad kökenlilerden 30 milletvekili çıkacağını bunun da Knesset’in dörtte birinin Seferad kökenli olacağının işareti olduğunu söyledi. Ayrıca Knessette Dürzü ve Etyopyalı milletvekilleri de bulunuyor.

Bu seçimlerdeki “çift zarflı” oy kullanma prosedüründen ve askerde bulunan 200.000 kişinin , hapishanelerdeki mahkumların oyları ve hastahanelerdekilerin oyları da sayıldığı zaman ortaya çıkıyor ki bu yeni sistemde ultra-ortodoks,Haredi partilerin oyları düşerken Gelecek Var (Yeş Atid), Yahudi Evi(Bayit Yehudi) gibi yeni partilerin oyunun yükseldiğini görüyoruz.

kaynak:jerusalem post


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: