Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » Filistinli liderler Abbas ve Meşal Mısır’da buluştu (video)

Filistinli liderler Abbas ve Meşal Mısır’da buluştu (video)

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Meşal ve Abbas

Meşal ve Abbas

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’i kabul etti.

Filistinli gruplardan yapılan yazılı açıklamada, görüşmelerin olumlu bir atmosferde gerçekleştiği belirtilerek, şubat ayının ilk haftası Filistin’deki tüm grupların katılacağı bir görüşmenin yapılması ve anlaşmanın uygulama zamanının buna paralel olarak belirlenmesi kararının alındığı kaydedildi.

Öte yandan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile 1967 sınırları dahilinde iki devletli çözüm konusunda mutabık olduklarını ancak Meşal’ın çözümün “Direniş ve barışçıl seçenekleri göz önünde bulunduran müzakereler aracılığıyla” olmasının zorunluluğunu ifade ettiğini söyledi.

FİKİR ALIŞ VERİŞİNDE BULUNDULAR

Başkent Kahire’de, basın mensuplarıyla bir araya gelen Abbas, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile yaptığı görüşmede, Hamas ve Fetih uzlaşısı ile ülkenin menfaati için nelerin yapılması gerektiği konusunda fikir alış verişinde bulunduklarını bildirdi.

Abbas, “Mursi’ye, Meşal ile 1967 sınırları gözetilerek uygulanacak iki devletli çözüm anlayışında hemfikir olduğumuzu ilettim” dedi.

ABD’nin Filistin yönetimine uzlaşının gerçekleşmemesi için baskı yaptığı yönündeki iddialara ilişkin Abbas, “ Bu konuda Amerika’yla farklı fikirlere sahibiz” ifadesini kullandı.

BM’de “üye olmayan gözlemci devlet statüsü” başvurusu sırasında yoğun baskılara maruz kaldığını hatırlattı.

Filistin’deki ekonomik krize de değinen Abbas, “Şu anda ekonomik durum oldukça kötü, özellikle ABD’nin yardımlarını aksatması ve bir kısmını iptal etmesi durumu daha da kötüleştirdi” diye konuştu.

Abbas, Arap Birliği’nin Bağdat zirvesinde aldığı karara göre, Filistin devleti için “mali güvenlik ağı” adı altında bir fon oluşturulması ve Filistin yönetimine 100 milyon dolar ödenek ayrılması yönündeki vaadinin uygulanmaması sebebiyle ekonomideki kötüleşmenin devam ettiğini kaydetti.

Suriye’de yaşayan Filistinli mülteciler konusunda da Abbas, BM’den Suriye’deki Filistinlileri ülkelerine geri getirmek için yardım talep ettiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un, İsrail ile bu konuda görüşme yaptığını dile getiren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas,Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile akşam saatlerinde ikili görüşmelere başladı.

kaynak:planet-hurriyet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: