Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Bulut Operasyonu » İnsan Hakları İzleme Örgütü İsrail’i haklı buldu

İnsan Hakları İzleme Örgütü İsrail’i haklı buldu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Human Rights Watch (İsan Hakları İzleme Örgütünün) amblemi

Human Rights Watch (İsan Hakları İzleme Örgütünün) amblemi

1978’de kurulan ve dünya çapında insan haklarını savunan, bu konuda araştırmalar yapıp yayınlayan uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Human Rights Watch (HRW) (İnsan Hakları İzeleme Örgütü) , yayınladığı raporda İsrail’in Gazze’ye karşı düzenlediği Bulut Sütunu Operasyonu’nda Hamas’ın savaş hukukunu ihlal ettiğini belirtti.

İsrail Bulut Sütunu operasyonu süresince Hamas’ın hiçbir gerekçe olmaksızın İsrail sivil halkına yaptığı saldırıların ve fırlattığı roketlerin bir savaş suçu olduğunu pazartesi günü yayınlanan İnsan Hakları İzleme Örgütü Raporu’nda kabul edildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Orta doğu direktörü Sarah Leah Whitson; yoğun nüfusun olduğu yerlere roket fırlatılması için yasal bir gerekçe olmadığını, Filistinli silahlı güçlerin sivilleri hedef aldığını ve amaçlarının bu olduğunu kabul ettiklerini söyledi.

14-21 Kasım arasında İsrail’in güneyine yapılan Bulut Sütunu sırasında örgütün tarafından tutulan kayıtlara göre, Hamas’tan İsrail’e(güneyi başta olmak üzere) 1.500 roket fırlatıldı.Fırlatılan roketlerin büyük bir çoğunluğu da Demir Kubbe isimli savunma sistemiyle etkisiz hale getirilmesine rağmen; bunlardan 60 tanesi yoğun nüfuslu yerleşim bölgelerine olmak üzere 800 tanesi İsrail’e isabet etti , sonucunda 3 İsrailli hayatını kaybetti ve 38 kişi ciddi biçimde yaralandı.

İsrail'e karşı roket fıratmak üzere hazırlanan İslami Cihad üyeleri

İsrail’e karşı roket fıratmak üzere hazırlanan İslami Cihad üyeleri

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre , amaçlanan hedeflerine kısa düşen roketler yüzünden Gazze’de iki Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmalara yol açtı.
16 Kasımda meydana gelen bir kazada ateşlenen bir roket yoğun bir kalabalığın olduğu Jabalya sokağına düştü ve 23 yaşındaki bir genç, 4 yaşındaki bir çocuğun yaşamını kaybetmesi ve 5 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı.
Ayrıca , teröristlerin Gazze’de yaşayanları tehlikeye atmakla suçluyor ve örgütün yaptığı son Gazze araştırmasına göre silahlı grupların roketleri kalabalık nufuslu yerlerden,evlerin bahçelerinden,otellerden, iş merkezlerinden, ateşleyerek, İsrail’in karşı ateşine maruz kalacaklarını bilerek ülkedeki sivillerin hayatlarını tehlikeye attıkları sonucuna ulaştı.

Raporda; Kasım ayı içerisinde Gazze’ye düzenlenen roket saldırıları başlamadan önce riskli bölgelerin tahlıyesi ıçın uyarı yapmadıkları belirtildi.
“Savaş yasaları; sivillleri hedef alarak misilleme atışlarında bulunmak yasaktır.” maddesine dayanarak
Filistinliler’in bu roket saldırılarına karşı gerekçe olarak gösterdiği; roket ataklarını ilk İsraillılerın başlattığı ve Gazze’de ölümlere neden olduğundan dolayı misilleme yapıldığı ıddaasını da reddedıyor.

Silahlı grupların yaptıkları açıklamalar; Hamas’ın kasten İsrail şehirlerini ve İsrailli sivilleri hedef aldıklarını açıkça gösteriyor.” Hamas Gazze’yi yönetiyor ve savaş yasalarına uymak zorunda ve bu şiddetten ötürü uygun ciddi ihlallerinden sorumlu cezalandırıldı.”

Hamasın askerı kanadı İzzeddin El Kassam Tugaylari bu raporu tanımadıklarını , geçersiz gördüklerini belirttiler. Sözcüleri Abu Obeidah açıklamalarını “Biz askeri üsteki askerleri hedef aldık ve onları yaralamayı amaçladık.Amacımız Siyonist düşmanlarımızın bu iddalarına boyun eğmeyeceğiz.”dedi.

kaynak:timesofisrael.com


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: