Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail “Kayıp kabile” Hindistan Yahudileri’ne kucak açtı

İsrail “Kayıp kabile” Hindistan Yahudileri’ne kucak açtı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


"Kayıp Kabile" İsrail'e sonunda kavuştu

“Kayıp Kabile” İsrail’e sonunda kavuştu

Kayıp Kabile olarak adlandırılan, ilk yüzyıllarda meydana gelen sürgünler yüzünden İsrail’den ayrılmak zorunda kalan Tevrat’ta da yer alan Kayıp kabilenin torunları olduğuna inanılan düzinelerce Hindistanlı Yahudi Pazartesi günü İsrail’e göçlerinin tamamladılar. Kuzeydoğu Hindistan’da yaşayan ve 5 yıldır İsrail’e göç etmeye uğraşan Hintliler İsrail’e gelmekten büyük kıvanç duyduklarını belirttiler.

İsrail hahambaşısı tarafından 2005 yılında kayıp kafile olarak kabul edilen, 1 700 Hintli Yahudi, vize sıkıntısı gibi birçok sıkıntı yaşamalarına rağmen İsrail’ göç etmeyi başardılar.
Bnei Menashe (Hindistan’ın kuzeydoğusunda yaşayan Kayıp Kabile oldukları iddasında bulunulan 9 000 kişilik bir grup) yetkilileri 8. Yüzyılda sürgün sırasında ayrı düştükleri ülkelerine dönmelerinin hayalini kurduklaruını ve şimid bu hayallerinin gerçekleştiğini söylüyor.

8 yaşındaki kızı ve kocasıyla bırlıkte İsrail’e göç edeen 26 yaşıondaki Lhing Lenchonz “Yıllar süren hayalimiz sonunda gerçekleştiği için çok mutluyum.Sonunda ülkemize geldik.” dedi.

Bütün İsrailliler Bnei Menashe’yi Yahudi olarak kabul etmiyorlar.Bazı İsrailliler onların Hindistan’daki fakirlikten kaçmak için bunu kullananldıklarını düşünenler de var.

İçişleri Eski Bakanı Avraham Poraz, basına yaptığı açıklamada onların Yahudilikle alakası olmadığını düşünenlerden biri.

2005 yılında Hahambası Shlomo Amar Bnei Menashe’yi kayıp kabile olarak tanımladığı zaman Hindistan’a bir haham ekibi yolladı ve 218 Bnei Menashe elemanını buldu ve Yahudiliğe keşfetmelerine yardımcı oldu fakat bu Hint hükümetinin hoşuna gitmerdi ve onları engellemek için elinden geleni yaptı.

Çoğunluğu Hindistan’ın Myanmar sınırında Mizoram ve Manipur şehirlerinde yaşayan Bnei Menashe Asurluların İkinci Tapınağı yıktıklarından sonra meydana gelen sürgünden beri yüzyıllardır İsrail’den ayrı yaşıyorlardı.

Önce animist sonra da bir dönmede Hristiyan misyonerlerin etkisine giren Bnei Menashe bütün Bunlara rağmen içlerinde eski Yahudi gelenklerini sürdürmeye devam ettiler.

kaynak:times of ısrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: