Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » Hamas’ın Sert Tutumu

Hamas’ın Sert Tutumu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale 19 Aralık tarihinde Los Angles Times gazetesinde Editorial isimli köşede yayınlanmıştır.

Halid Meşal'in açıklamaları bütün dünyada tepki uyandırdı.

Halid Meşal’in açıklamaları bütün dünyada tepki uyandırdı.

İsrailli yetkililer sürekli Filistinlilerin politikalarından,demoktratik olmayan yollara başvurduklarından , hiçbir çözüm yolunu dinlemeksizin şiddete başvurduklarından ve barışı gözetmediklerinden ötürü şikayette bulunuyorlar, fakat Hamas Lideri Halid Meşal’in
açıklamalarından sonra şikayet etmekte ne kadar halkı olduklarını anlayabiliyoruz.

Meşal bu ay içinde Gazze’ye gerçekleştirmiş olduğu resmi ziyarette birçok açıklamalarda bulundu. En fazla vurgu yaptığı ve üzerinde durduğu konu ise “Filistin bizimdir; kuzeyden güneye, denizlerden göllere kadar.Teslim olmayacağız ve asla taviz vermeyeceğiz.Bugün Gazze, yarın Ramallah,öbür gün Kudüs,sonra Hayfa,Yafo hepsi bizim olacak..”

Bir başka deyişle Hamas iki devletli çözümü destekleyip, müzakereler için silah ve bombalardan vazgeçerse ancak o zaman bu çözüm gerçekleşir fakat Meşal’in bu konuda sözleri: Unutun bunları manası taşıyordu.

Öyle görünüyor ki Meşal, Batı Şeria ve Gazze’nin şu anki durumundan memnun görünüyor. Kudüs, Hayfa,Yafo gibi Arap nufusunun yoğun olduğu yerlere göz dikmiş durumda ama bu şehirler şu Filistinlilerin işgal altında olduğunu nitelendirdikleri topraklarda , 1967 öncesi sınırlarda bulunmuyor.

Bu talihsiz açıklamalar bizde derin bir üzüntü uyandırdı.Her ne kadar bu sözleri terörist bir örgütün başından duymuş olsak da yine de üzüntü veriyor. Çünkü Hamas sadece militan bir grup değil aynı zamanda Filistinlilerin büyük bir desteğini arkasına alarak Gazze’nin yöneten bir gerçek. Yıllardır Hamas iki devletli çözüm konusunda nazlı davranan taraf oldu.

Şimdi Meşal ve Filistin Özerk Yönetimi Mahmut Abbas’ın söylediklerinin çatıştıkları ve birbirine zıt oldukları noktalar ortaya çıkıyor.Abbas , kesin bir şekilde Meşal’in İsrail’i tanımıyoruz şeklindeki açıklamalarınıa katılmadığını ve iki devletli çözüme olan inancını yineledi.

Bir İsrail Televizyon kanalına konuşan Abbas; 1935’te doğduğu Tsfat şehrine gitmek isteğini belirtti.
Abbas sadece ziyaret etmek istediğini , orada yaşamak istemediğini de ekledi.(-Çünkü Tsfat şu anda İsrail’İn bir parçası durumunda.) “Şu anda benim içn Filistin 1967 öncesi Başkenti Doğu Kudüs olan sınırlarına sahip.Bu şimdi de böyledir, daima da böyle kalacaktır.” dedi.

Abbas’în bu açılamaları ; Meşal’in açıklamalarında çok daha mantıklı duruyor.İşte bu yüzden başta ABD olmak üzere diğer dünya devletlerinin desteğini görüyor.Fakat İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve hükümeti Israil bunu kendi insanlarına anlatmakta güçlük çekiyor.

Şu andaki olasılıklar çok sönük durumda, müzakereler durmuş halde bulunuyor,ve iki devletli çözüm yenilgi almış gibi duruyor. Yine De bu catismalari durduracak bir karara gereklilik duyuluyor.
Bu kararin da ayni zamnda Filistinli halkin rahatini ve İsrail’in de guvenligini tehdit etmeyecek bir karar olmasi gerekiyor.

kaynak:Los Angles Times


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: