Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » İran Dış İşleri Bakanı Salihi: Batıyla Nükleer Konularda Konuşmanın Vakti Geldi

İran Dış İşleri Bakanı Salihi: Batıyla Nükleer Konularda Konuşmanın Vakti Geldi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İran Dış İşleri Bakanı Salihi Batılı "süper güçlere" çağrıda bulundu.

İran Dış İşleri Bakanı Salihi Batılı “süper güçlere” çağrıda bulundu.


Pazartesi günü İran ajansına açıklamalarda bulunan İran dış işleri bakanı Ali Ekber Salihi dünya güçleriyle bir araya gelip, varılan nükleer tıkanmışlığın çözülmesi gerektiğini söyledi fakat bunun nasıl olacağına dair bir yol göstermedi ve herhangi bir girişimden bahsetmedi.
Ali Ekber Salihi’nin bu diplomatik çıkışının altında yatan nedenin; zaten kırılgan olan dünya ekonomisine zarar verebilecek bir Ortadoğu savaşının ve oluşabilecek herhangi bir nükleer anlaşmazlığın dünyayı en az 10 yıl geri götürüleceği olduğu düşünülüyor.
İsrail defalarca Ortadoğdu daki en büyük tehklikenin İran’ın nükleer silahlanması ve uranyum zenginleştirme programı olduğunu, durdurulması gerekkli olduğuna dikkat çekmiş ve bunun İsrail’e bir nükleer tehdit oluşturduğunu belirtmişti, fakat İran bütün olanları duymazdan gelerek,inkar ederek, böyle bir amaçlarının olmadığını söyleyerek nükleer çalışmalarına devam etmişti.Üstelik, Sadece onlara bir saldırı gerçekleşirse karşı koymak için kullanacaklarını söylemişlerdi.
Salihi açıklamalarına ; “İki taraf da (İran ve dünya güçleri) şu andaki mevcut çıkmazdan kurtulmak istioyorlar ve bunun bir an önce sonuçlandırılması gerekiyor.” devam etti.
Batının kuşkulandığına göre İran sivil bir enerji nükleer programı görüntüsü altında atom bombası geliştiriyor.İran’dakiler ise; kesinlikle bomba için değil yakıt, benzin ve sivil enerji için uranyum zenginleştirmesi yaptıklarını iddaa ediyorlar.
İran ve 6 süper güç –ABD,Rusya,Fransa,Çin,Britanya ve Almanya – bu konuyu sonuçlandırmak için hazır oldukalarını belirttiler. Salihi ise bir sonraki toplantının ne zaman olacağını bilmediğini,toplantının daha kararlaştırılmadığını söyledi.
P5+1 da olarak bilinen bu güçler; Geçtiğimiz hafta İran ile nerede ve ne zaman isterse görüşeceklerini,Bu ay veya ocak ayı seçeneklerini sunduklarını, büyük bir olasılıkla toplantının ocak ayında gerçekleşeceğini söylediler.
İran Lideri Ahmedinedjad Fordow Nükleer tesisini gezerken

İran Lideri Ahmedinedjad Fordow Nükleer tesisini gezerken

Diplomatlar ve analizciler geçen ay tekrar seçilen ABD Başkanı Obama’nın konuyu gündeminin ilk sıralarına aldığını ve bu sayede İran ile yeni bir diplomatik girişim oluşturmak için bir fırsat olduğunu belirttiler.
Süper güçler İran’ın uranyum zenginleştirme programının ölçeğinin daraltılmasını, ve nükleer programı BM müfettişlerinin gözetiminde sürdürülmesini planlıyorlar.
İran’ın öncelikli hedefi ise; petrol konusunda tabii olduğu yaptırımlar ve bu yüzden maruz kaldıkları ekonomik zorlukları atlatıp, ekonomisini düzeltmek ve bir darbe almadan bu durumdan kurtulmak.
Haziran ayında Moskova’da 3 tur halinde gerçekleşen müzakereler başarısız olmuştu.Batılı diplomatlar, Bunun nedeni olarak; süper güçler daha iyi hazırlanmış ve güncel verileri göz önünde tuttuğu bir çözüm paketinin Tahran tarafından kabul edilmediğini belirtti.
Batılı güçlerin önceliğinin ise ; İran’ın kuzeyinde yerin 90 metre altında inşa edilen uranyum zenginleştirme tesisi olarak kullanılan ve nükleer çalışmaların yoğun bir şekilde yürütüldüğü Fordow yeraltı tesisini kapatmak, böylece İran’ın uranyum zenginleştirme programını durdurmayı hedeflediği düşünülüyor.

kaynak:jpost.com


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: