Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış Süreci » Abbas’dan Meşal’e İsrail eleştirisi

Abbas’dan Meşal’e İsrail eleştirisi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Filistin Başkanı  Mahmut Abbas, Çankaya Köşkü'nde Abbas onuruna resmi geçitte yürürken. (11 Aralık 2012)

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Filistin Başkanı Mahmut Abbas, Çankaya Köşkü’nde Abbas onuruna resmi geçitte yürürken. (11 Aralık 2012)

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette verdiği bir demeçte Hamas lideri Halid Meşal’in geçtiğimiz günlerde Gazze’de yaptığı konuşmayı eleştirdi ve bu tür konuşmaların iki devletli çözüm için sorun yaratabileceğinden bahsetti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas geçtiğimiz gün, Hamas lideri Haild Meşal’in açıklamalarında söz ettiği “Hiçbir zaman İsrail’i tanımaycağız.” açıklamasını kabul etmediğini belirtti.

“Biz İsrail’i 1993 yılında tanıdık. El Fetih ile Hamas arasında iki devletli çözümü tanıyan bir anlaşma vardır. Meşal de bu anlaşmayı onayladı” dedi.

Meşal, Gazze’de pazar günü yaptığı açıklamada “Filistin’in bir santim toprağını bile vermeyeceğini söylemişti.

Gazze’nin 25. Yılı şerefine Onbinlerce Hamas taraftarına konuşma yapan Sürgündeki Hamas lideri ilk defa Gazze Şeridi’ne ziyarette bulunmuştu. Konuşmasında Filistin’in topraklarının bir parçasını bile vermeyeceklerini, Filistin ‘den vazgeçmeyecekleri,nehirlerden denizlere,kuzeyden güneye her tarafın kendilerine ait olduğunu söylemişti.

Mahmut Abbas, Halid Meşal'in İsrail'i tanımıyoruz sözlerine tepki gösterdi ve "Biz İsrail'i 1993'te tanıdık." dedi.

Mahmut Abbas, Halid Meşal’in İsrail’i tanımayacağız sözlerine tepki gösterdi ve “Biz İsrail’i 1993’te tanıdık.” dedi.

Abbas,Türkiye’ye yaptığı ziyarette İsrail hükümetinin Batı Şeria’da 3000 yeni yerleşim inşa etme kararının Birleşmiş Milletler Uluslararası Ceza Mahkemesi ‘ne taşıyacağını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanını Abdullah Gül ile düzenlediği ortak basın toplantısında.“Çözüm olarak Bu yolu izlemeye çok istekli değildik fakat İsrail’in kararı kabul edilemez. Bu yüzden biz de başka metotlar izlemeye karar verdik.İsrail kararında ısrar ederse biz de başka yollar deneriz.İsrail bu yolda devam ederse biz de onlara aynı şeklide karşılık veririz.” Dedi

“Eğer İsrail barışı seçerse karşılığında da Filistinlileri tam hazır bir şekilde bulacaktır.fakat eğer İsrail yeni yerleşimler kuramayı seçerse, özellikle E1 bölgesinde, (Kudüs ve Ma’aleh Adumim ararsındaki bölge) o zaman tavrımız değişir.”

Abbas İsrail planını “saldırganlık ve bir kırmızı çizgi” olarak niteledi ve kınadığını söyledi.

kaynak:ynetnews.com


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: