Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » Barış Ümitleri Uzaklaşıyor mu?

Barış Ümitleri Uzaklaşıyor mu?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale 9 Aralık tarihinde ynetnews.com internet sitesinde yayınlanmış olup Eitan Haber imzasını taşımaktadır.

Halid Meşal Gazze'de büyük ilgi gördü

Halid Meşal Gazze’de büyük ilgi gördü

Meşal’in Gazze’ye yaptığı ziyarette İsrail karşıtı söylemlerde bulunması beklenmekteydi, fakat açıklamalarından anlaşılıyor ki iyimser düşünmek için bile pek umut kalmamış gibi duruyor.

Mısırlı yöneticiler dünyayı sarsacak açıklamalar yaptıklarını düşündükleri, ve bütün dünyanın nefesini tutp onları dinlediklerini düşündükleri bazı zamanlar oluyor.

Fakat olaylara İsrail tarafından baktığımız zaman; eskiden Mısır liderleri söylemlerde bulunduğu zaman İsrail Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat yetkilileri ,Mısır liderinin nasıl, ne hareketlerde bulunacağına dair tahmini bir rapor hazırıyorlardı.İstihbarat çoğunlukla Mısırlı liderin konuşmalarını ve içeriklerini kendi yöntemlerince bulabiliyorlardı.Sonuç olarak da çoğu davada başarılı sonuçlar alşınıyordu.

Hamas lideri Halid Meşal’in yaptığı hafta sonu yaptığı konuşma önceden tahmin edilebilen bir konuşmaydı.İsrail devletini hedef alan sert sözler söylemesi bekleniyordu fakat konuşmada beklenmeyen,sürpriz olan bir kısım vardı.

Meşal keskin bir tavırla,”Filistin bizimdir ve İsrail’İ kesinlikle tanımayacağız. Filistin’i özgürlüğüne kavuşturacağız.” “İşgalcilerin meşruluğunu asla kabul etmeyeceğiz.” açıklamaları Meşal’in en sert çıkışlarından biri oldu.

Meşal’in bu sözleri; ortamın yarattığı atmosfer ve Müslüman Kardeşlerin bölgedeki etkisinden güç alarak edilmiş laflar olabilir.Yine de İsrail’in bu söylemleri ciddiye alması ve varlığı için bir tehdit olarak görmesi gerekiyor.Malesef;Bu açıklamalar gösteriyor ki Gazze’de barış ümitleri İsrail sınırından uzaklara doğru yol aldı.

Daha önceleri bu tür açıklamalarda bulunanlar olmuştu.Fakat Hamas liderinin ” Hiç bir zaman İsrail’i tanımayacağız.” demesi ve bunu Filistinlilerin direnişinin bir parçası olarak, onları motive etmek için söylenmesi, Gazze’de ve Batı Şeria’da cihad ve şehitlik çağrısı olarak algılanıyor.
Meşal’in Bu davranışı, konuşmalarıyla da barış savunucularının elini boş bıraktı.

Meşal; Konuşması boyunca kendinden İsrail’in bir “düşmanı” olarak bahsetti. Konuşması boyunca Filistin Yönetimi’nin liderlerinin hayatlarının tehlikede olduğundan söz etti , Hamas’ın El Fetih liderlerinin ve Filistin başlarının silahlara sarılmasınınn zamanı olduğunu söyledi.
Meşal ve Hamasın geri kalanı kendilerini “İsrail’in acımasız düşmanları ” olarak tanıtıyor.
Meşal ve arkadaşları barış hayallerini suya düşürüyorlar.

Bir gün gelecek ki –sanırım biraz uzakta – ama her halükarda Meşal ve arkadaşlarıyla görüşmek zorunda kalacağız.Barışı sağlamak için Hamas’la, Meşal’le ve arkadaşlarıyla görüşmek zorunda kalacağız –bu da
Anlaşılan Peace Now(Barış Şimdi) Grubunun Genel Sekreteri Yariv Oppenheimer’i yoğun günler bekliyor.

kaynak:ynetnews.com


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: