Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » AB » BM’de İsrail’i Destekleyen Ülkelerin Sırrı

BM’de İsrail’i Destekleyen Ülkelerin Sırrı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale 2 Aralık tarihinde The Times Of Israel internet sitesinde yayınlanmış olup Raphael Ahren imzasını taşımaktadır.

29 Kasım Günü oylamanın gerçekleştiği BM Genel Kurul Salonu

29 Kasım Günü oylamanın gerçekleştiği BM Genel Kurul Salonu

Geçtiğimiz Perşembe günü BM Genel Kurulu’nda oylanan ve Filistin’in üye olmayan gözlemci devlet statusu kazanmasıyla sonuçlanan karar İsrail’in uluslararası arenada izolasyona maruz kalmasının bir kanıtıdır.

BM Genel Kurulu’ndaki oylamada 8 ülke İsrail lehine, 138 Filistin lehine, 41 de çekimser oy kullanıldı.İsrail lehine; ABD,Kanada,Panama ,Çek Cumhuriyeti ve Pasifik’te bulunan Nicronesia, Marshall Adaları, Nauru,Palau ülkeleri oy kullandı. Peki Çin,Rusya,İsviçre,Japonya,İtalya gibi dev ülkelerden farklı karar vermeye cesaret eden bu ülkeler kimlerdi? Sonucun ümitsiz olduğunu bildikleri halde neden bu yönde karar verdiler.

Washington ve Ottawa İsrail’in uluslararası arenadaki en sadık müttefikleri, o yüzden ABD ve Kanada’dan gelen oylar bir sürpriz teşkil etmiyor.Fakat, Panama,Çek Cumhuriyeti ve haritada yerlerini bulmakta zorlanabileceğimiz 4 ülke: Marshall Adaları, Micronesia, Nauru and Palau. Bu 4 küçük adacığın hepsinin nüfusu toplamda 205,000 kadar ediyor ki bu da hemen hemen Petah Tikva kadar oluyor.Fakat ister 459 kilometrekarelik Çin olsun, ister küçük adacıklar olsun BM’de herkesin eşit oy hakkı var.

Bazı araştırmacılar “çek defteri diplomasisi”ninin etkin olduğundan,Küçük adalar veya paraya ihtiyacı olan devletler para karşılığında oylarını sattıklarından söz ediyorlar.Buna örnek olarak da 2008 yılında Abhazya konusunda Rusya’ya karşı yapılan oylamada en fazla başvurması gösteriliyor.
İsrailli üst düzey bir yetkili; Çek Defteri diplomasisi gibi bir yol izlemeyeceklerini ve Bizim diğer devletlerden oy koparmak için onların önlerine dökecek paralarının olmadığını söyledi.

İsrail ve Panama arasındaki dostluk her geçen gün artmakta

İsrail ve Panama arasındaki dostluk her geçen gün artmakta

ABD ve İsrail yanlısı politikalar izleyen, 3,5 milyon nüfuslu Orta Amerika ülkesi olan Panama’nın Başbakanı yaptığı konuşmasında; Filistin’in ilk önce başta İsrail olmak üzere komşularıyla sorunlarını halletmesi gerektiğini, çünkü her iki ülkenin de barış ve uyum içinde yaşama hakkına sahip olduğunu belirtti.

İsrail lehine oy veren tek Avrupa ülkesi olan Çek cumhuriyeti’nin İsrail lehine kullandığı oy , İsrailli yetklililerde büyük bir süpriz ve sevinç ile karşılandı. Times of İsrael’e konuşan bir yetkili “ Çekler Her zaman için bizim Avrupa Birliği’ndeki en yakın dostlarımızdan biri olmuştur.” dedi.
Perşembe günkü oylamada en azından çekimser oy kullanması yönünde Berlin’in baskılarına maruz kalan Çek Cumhuriyeti Dış işleri Bakanı ; “Biz iki devletli çözümün ve barış sürecini zorlaştıracak,tehlikeye atacak adımlar atmak istemiyoruz.Bu karara karşı oy verdik, çünkü biz barışın ertelenmesinden korkuyoruz.Bu yüzden Berlin’in uyguladığı bütün baskılara rağmen oyumuzu “hayır” olarak kullandık.”

Bm Oylama Sonuçlarının Gösterildiği Ekran

Bm Oylama Sonuçlarının Gösterildiği Ekran

Başbakan Benjamin Netanyahu, Çek Cumhuriyeti Başbakanı mevkidaşı Petr Necas’a teşekkür ziyaretinde bulunacağını ve ülkesinin bu cesur dacvranışından ötürü tebrik edeceğini belirtti. Yakın zamanda Almanya’ya gerçekleştireceği ziyarete giderken Prag’a da uğrayacağına dair söz verdi.

Başbakan Netanyahu ve Dış İşleri Bakanı Liberman önümüzdeki günlerde lehlerinde oy kullanan Marshall Adaları, Micronesia, Nauru and Palau devlet başkanlarını desteklerinden ötürü teşekkür amaçlı ülkelerine çağıracaklarını belirttiler.Bu devletlerin övgüyü hak ettiklerinden ve “tarihin onları şükrala anacaklarını” söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ve Palau devlet başkanı Johnson Toribiong

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ve Palau devlet başkanı Johnson Toribiong

Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor; Pasifik ülkelerinin oylamada kendilerini şaşırttığından, genellikle kurduğumuz sicak duygusal bağlardan dolayı bizim tarafimizdadirlar ama yine de sadece Micronesia’nın bizim lehimize oy vereceğini düşünüyorduk.Diğer devletlerin de bizimle oldugunu gormek bizi cok memnun etti.

13 Pasifik adasının yerleşik olmayan büyükelçiliği görevini yürüten Michael Ronen, Yediot Ahronot gazetesine verdiği demeçte Bu ülkelerden gelen destek bizim için sürpriz olmadı. Biz 30 senedir bu bölgelerdeyiz, diğer ülkelerin sadece işi düştüklerinde akıllarına geliyor fakat İsrail’in her zaman bu ülkelerin yanında.” dedi. İsrail’in bu bölgelere insani yardımda bulunduğu gerek doktor değişim,gerek ekonomik konularda yardım eli uzattığından ötürü bu ülkelerle İsrail arasında duygusal bir bağ oluştuğunu, bu bölgelerde güçlü bir lobi kurulduğunu ve oluşan sempatiyle de Perşembe günü oylarını İsrail lehini kullandıklarından bahsetti.

Ronen ;”İsrail Pasifik ülkelerinin oyunu satın almadı, aksine oralara ilaç ,doktor, tarım uzmanları,spor uzmanları(Micronesia’nın milli takımını İsrailli bir teknik direktör çalıştırıyordu),vb.. gibi yardımlar göndererek bu oyları haklı bir şekilde kazandı..” şeklinde açıklamalarını sonlandırdı.

kaynak:timesofisrael.com


1 Comment

  1. oner dogan says:

    Israilii candan desdekliyom

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: