Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

İsrail’de Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Haritası

5 günlük uzun bir tatil döneminin yaklaştığı şu günlerde mutlaka aramızdan İsrail’i ziyaret edecek olanlar vardır. İşte İsrail’de nereleri görmeli, tatiliniz sırasında neler yapmalısınız belli başlı ipuçları.

KUDÜS ‘ESKİ ŞEHİR’ i ZİYARET EDİN

Kudüs Eski Şehir’den bir kare

Eski Şehrin birçok alanı dinî öneme sahiptir. Tapınak Dağı ile Batı Duvarı (Ağlama Duvarı) Yahudiler için; İsa’nın öldükten sonra göğe yükseldiğine inanılan Kutsal Sepulchre Kilisesi (Kıyame Kilisesi) Hristiyanlar için, Mescid-i Aksa ile Kubbet-üs-Sahra da Müslümanlar için kutsaldır.
Bu kutsal bölgede dolaşırken adeta tarihe tanıklık edeceksiniz. Ayrıca Eski Şehir Pazarı’nda bölgeye özgü eşyaları satın alabilirsiniz. Fakat bu kutsal mekanlara girerken buraya özgü ‘açık olmayan’ kıyafetler giyin aksi takdirde yetkililerle sıkıntı yaşayabilirsiniz.

ÖLÜ DENİZ’DE YÜZMEK

Ölü Deniz’de yüzerken gazete okuyabilirsiniz

Dünyanın en alçak noktası olan Ölü Deniz mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Eğer özgürlüğünüzün tadını çıkarmak istiyorsanız Ölü Deniz tam da beklediğiniz fırsat. Çünkü bu tuzlu denizde yüzerken batmıyorsunuz bu yüzden gazetenizi de yanınızda getirmeyi unutmayın. Aynı zamanda bir mineral kaynağı olan Ölü Deniz’de yüzerken sakın ha dalmaya kalkışmayın. Yoksa bu tuzlu deniz sizin canınızı biraz yakabilir!

TEL AVİV’İN KEYFİNE ÇIKARIN

Tel Aviv Şehrine tepeden bir bakış

Tel Aviv’in mükemmel sahillerinde gün batımını izlemek bir ayrıcalıktır. Bütün yüklerinizi bir tarafa bırakıp kumsala uzanarak biralarınızı veya şaraplarınızı yudumlayıp bütün gününüzü burada geçirebilirsiniz. Hatta kumsalda sabahlayabilirsiniz.
Tel Aviv’den söz edip de gece hayatından bahsetmemek olmaz. Şehir merkezinde birçok bar, club ve cafenin yanı sıra müzeler, tiyatrolar, galeriler, dans ve konser salonları bulunmakta. Güzel zaman geçirmek için buralara gidebilirsiniz.

MASSADA DAĞI KALESİ’Nİ GÖRÜN

Massada Dağı Kalesi

Massada Dağı Kalesi İsrail’in güneydoğusunda bulunan, Ölü Deniz’i karşıdan gören kaya platosu üzerinde bulunan bir kaledir. Tarihsel arka planına baktığımızda, Romalılara teslim olmak istemeyen 960 Yahudi, sarp tepelere kurulu Masada Kalesi içerisinde gizlendi. Yahudiler kurtuluş ümitlerinin tükendiği anda intihar etmişler ve içlerinden hayatta kalanlar bu olayı anlatmışlardır. Yahudi direnişinin simgelerinden biri olan bu kaleye tırmanmak isterseniz Yılan Yolu’nu (Snake Path) takip edebilir ya da teleferikten yararlanabilirsiniz.

HAYFA’DAKİ BÜYÜLEYİCİ BAHAİ BAHÇELERİ

Hayfa’nın göz bebeği Bahai Bahçeleri

İsrail’e gelen her turistin mutlaka gündeminde Hayfa’da bulunan büyüleyici Bahai Bahçelerini görmek vardır. Hem dini hem de kültürel bir mekan olarak görülen Bahai Bahçeleri dünyanın en güzel bahçelerinden biri olarak görülüyor ve dünyanın her yerinden seyyahlar burayı ziyarete geliyorlar. Ayrıca alçak gönüllülüğün bir göstergesi olarak girişlerin Ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var.

kaynak:igoogledisrael.com


2 Comments

  1. nilgün süngü says:

    ÇOK İSTİYORUM AMA TÜRKLERİN GELMESİ ENGELLENİYORMUŞ DİYE DUYDUM.. 2006 DA BİR TURA MÜRAACAT ETTİM CAFE-TUR BOMBA NEDENİYLE İPTAL OLDU ..SONRASI HASTALIKLAR NEDENİYLE GİDEMEDİM …ŞİMDİ BİR TUR BULAMIYORUM

  2. asyaturkpatent says:

    Bahai bahçeleri ücretsiz geziliyor. O tepeden sonra kendini ölü denize atmak en iyisi:) Tv lerde ki gibi aktion bomba sahnelerini bu civarlarda göremeyiz. Kimseyi engelledikleri yok. Vize almak için sadece başvuru yeterli. Avrupa vizeleri gibi zorlu değil.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: