Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » Guardian:Tel Aviv’i İsrail’in Başkenti Olarak Yanlış Biliyormuşuz ?!

Guardian:Tel Aviv’i İsrail’in Başkenti Olarak Yanlış Biliyormuşuz ?!

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in Başkenti:Kudüs

Aşağıda Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale 8 Ağustos tarihinde The Times Of Israel internet sitesinde yayınlanmış olup Raphael Ahren imzasını taşımaktadır

İngiliz Guardian gazetesi Çarşamba günü yayınlamış olduğu haberinde Tel Aviv’i İsrail’in başkenti olarak lanse etmenin yanlış olduğunu belirtirken Kudüs’ün de, uluslararası camia tarafından başkent olarak tanınmadığı için, İsrail’in başkenti olarak kabul edilemeyeceğini belirtti.
Çarşamba günü gazetenin baskısında 29. sayfada ve internet versiyonunda “İsrail’in Kudüs’ü başkenti olarak sunmasının uluslararası kamuoyu tarafından kabul edilmemesine rağmen, ülkenin finansal ve diplomatic merkezi konumunda olan Tel Aviv’in de İsrail’in başkenti olarak sunulmasının yanlış olduğunu kabul ediyoruz. Dolayısıyla stil dergimizdeki yazıyı da bu doğrultuda yeniden revize ediyoruz” açıklaması yapıldı.
Geçen hafta Times of Israel gazetesinin belirttiği gibi, the Guardian gazetesinin stil eki arık muhabirlerine Tel Aviv’i İsrail’in başkenti olarak yazmaları yönünde talimat vermiyor. Stil ekindeki haber de, İsrail Parlamentosu’nun Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiği ancak bu kutsal şehrin, uluslararası camia tarafından kabul görmediği için, İsrail’in başkenti olarak görülmemesi gerektiği vurgulanıyor.
The Guardian bu konu hakkındaki görüşünü desteklemek için 1980 tarihli İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesini kınayan ve bunu geçersiz sayan BM kararına atıfta bulunuyor. Dolayısıyla gazetenin stil eki, “Kudüs hükümet merkezi, Tel Aviv ise ülkenin diplomatik ve finansal merkezi” ibaresini kullanıyor.
The Guardian gazetesinin tutumunu değiştirmesinde önemli rol oynayan İsrail yanlısı İngiliz medya izleme kuruluşu “Honest Reporting”in CEO’su olan Joe Hyams ” bu revizyonun, İsrail’in İngiltere ve diğer ülkelerde gayrimeşrulaştırılmasına büyük katkıda bulunan bir gazete tarafından yapılması dolayısıyla büyük bir başarı olarak görülmelidir.” dedi.
22 Nisan tarihinde the Guardian gazetesi 27. sayfasında yine bir düzeltme yayınlayarak “bir kaç gün önce İsrail’in başkentini Kudüs olarak belirttiği için özür dilemişti”. Londra merkezli gazete, stil ekinin Tel Aviv’i ülkenin başkenti olarak belirttiğini yazmıştı. The Guardian’ın Stil eki o dönemde “bu hatayı bir çok kez yaptığını” belirtti.
The Guardian gazetesinin Nisan ayında, gazetede yayınlanan ve bir trende seyahat eden yolcuların Holokost’u Anma Günü dolayısıyla iki dakikalık saygı durşunda resmedildikleri fotoğrafın hemen ardından yayınlanan düzeltme yazısının ardından, Honest Reporting Basın Şikayet Komisyonu’na (PPC)şikayette bulundu.
Basında yer alan haberleri düzelttirme yetkisine sahip bir kuruluş olan PPC ise ilk başta the Guardian gazetesinin Tel Aviv’i İsrail’in başkenti olarak sunmasını savundu ve Mayıs ayında yayınlamış olduğu gerekçeli kararında ” birçok ülkenin İsrail’in Kudüs’ü kendi başkenti olarak ilan etmesini tanımadığını ve İsrail ile diplomatik ilişkilere sahip olan ülkelerin de Büyükelçiliklerini Tel Aviv’de tutmaya devam ettiklerini” belirtti. Bu yüzden PPC , the Guardian gazetesinin “Tel Aviv’i İsrail’in başkenti olarak lanse etmeye hakkı olduğunu ve bu vaka da her hangi bir kural ihlali olmadığını” açıkladı.
Asli görevi israil’i medya ön yargısından korumak olan Honest Reporting’e göre Londra merkezli PPC’nin kararı hatalı ve ” Kudüs’ün İsrail’in başkenti olma statüsünü daha da gayrı meşrulaştırma potansiyeli taşıyor ve İngiliz medyasına the Guardian’ın yaptığını yapmak da açık çek veriyor”. Dolayısıyla Honest Reporting bu kararın temyiz edilmesi için bir girişim başlattı ve bunun sonucunda Temmuz ayında PPC almış olduğu kararı geri çekti ve the Guardian’dan kendi pozisyonunu savunmasını istedi.

Kudüs’ten Güzel Manzaralar

Çarşamba gunu yayımlanan basın bultenınde, gazete doğru bir düzeltmenın yapılmadığı için eleştiriliyor. Gazete bunun sonucunda, Honest Reporting ve PPC ile anlaşmalarını “tek taraflı feshetmiş ” durumda ve hala mayısta yayımlanan yönetmelikteki hatalı kararların temmuzda yeniden ele alınacağı yeni yönetmeliği bekliyorlar.
Hymans `Gerçeğe dayanmayan bir karar yüzüden hakkımızda yasal işlem başlatılma tehditi şaşırtıcı.` dedi. Herşeye rağmen medyada Kudus’un İsrail’in başkenti olması tartışmalarının arttığı bugunlerde Honest Report’un Guardian ve PPC’ye tepki göstermesi prensip olarak önemli.
Hymans ” PPC nin yeni yönetmeliğinin “kategorisel” olarak değişiklerinde Tel Aviv’in İsrail’in başkenti olmadığını açıkça vurguluyor ve bir daha İngiliz medyasının Tel Aviv’in İsrail’in başkenti gibi gösterilmesi konusunda yapılmayacağını temin ederim .” diye konuştu.
İsrail 1967 yılında 6 gün savaşında Doğu Kudüs’ü ele geçirdi.30 temmuz 1980’de de İsrail Parlementosu Knesset Kudüs’ü ebedi başkenti olarak ilan etti.
Uluslararası kamuoyu İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak etmesini kabul etmedi.Ağustos 1980’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 478 nolu kararı geçirdi ve “derin endişe” duyduklarını belirtip şehirdeki diplomatik görevlerde bulunanların geri çekilmesini istediler .
Müttefikleri; gelecekte Filistinlilerle olacak müzakereleri düşündükleri için İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanımayı reddediyorlar ve elçiliklerini de burada bulundurmuyorlar.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: