Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsraillilerin Uzun Yaşamalarının Sırrı

İsraillilerin Uzun Yaşamalarının Sırrı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda kısa bir Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale 3 Haziran 2012 günü haaretz.com adresinde yayınlanmış olup Meirav Arlosoroff imazsını taşımaktadır.

İsrailliler kendi ülkeleriyle ilgili olarak sürekli şikayet etmeyi çok sever. İsrailliler, diğer Batılı ülkelerle kıyaslandığında hayatın İsrail’de çok daha zor olduğunu düşünür. Fakat gözüken o ki, İsraillilerin ülkeleriyle ilgili olarak sızlanacak uzun vakitleri olacak çünkü burada hayat zor alabilir ama aynı zamanda  çok da uzun.

 

81.5’lik yaş ortalaması oranıyla İsrail ortalama yaşam süresinde dünyada altıncı sırada bulunuyor. Bu istatistiğin yüksek olmasında en büyük etken İsrailli erkekler. İsrail’de erkeklerin ortalama yaşam süreleri 79.6. Bu istatislik İsrail’i İsviçre ve İzlanda’nın ardından üçüncü sıraya oturtuyor.

Peki İsrailliler nasıl bu kadar uzun yaşıyor?

Bu sorunun cevabının bir bölümü tabiki zenginlik ile alakalı. OECD ülkelerinin vatandaşları sadece en zengin insanlar değil aynı zamanda en yüksek ortlama yaşam beklentisine de sahip olanlar.  Tabiki bu hiç şaşırtıcı değil, paranın ömrü uzatan sağlık hizmetleri için vazgeçilmez olduğu aşikar.

Birçok ülkede yapılmış olan araştırmalar üç faktörün uzun bir hayat sağlamakta gerekli olduğunu ortaya koyuyor; iyi bir sağlık sistemi, iyi bir beslenme ve sağlıklı bir hayat tarzı. Bütün bunlar bir ülkenin refahına, sağlık hizmetleri ve sağlıklı bir yaşam eğitimi verebilmek için gerekli yatırımları yapabilmeye ve gerekli olan besleyici gıdaları temin edip edememeye bağlı.

İsrail, dünyanın gelişmiş ülkelerinden birisi ve OECD üyesi. Dolayısıyla uzun bir ortalama yaşam süresine sahip olması beklenebilir. Özellikle İsrail’in sağlık hizmetleri dünyanın önde gelen sağlık hizmetlerinden biri olarak kabul ediliyor. Son zamanlarda sağlık hizmetlerinin kalitesinde bir düşüşün meydana geldiği yönünde kaygılar olsa da, İsrail’de sağlık hizmetleri oldukça ileri ve bunu yanında eşitlikçi ve herkes tarafından ulaşılabilir.

Uzun yaşam süresine katkıda bulunan diğer bir faktör ise Akdeniz tarzı beslenme alışkanlığı. Bolca meyve, sebze ve zeytin yağı içermesinin yanı sıra, Akdeniz beslenme tarzı kümes hayvanlarını kırmızı ete tercih etmekte olan bir diyet. İsrail’deki iklim de ılımlı hava sıcaklıkları ve stresi azalatmaya yarayan yapısıyla uzun hayata katkıda bulunuyor.

Devam (İngilizce)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: