Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli Teknoloji Şirketlerinin Geleceği

İsrailli Teknoloji Şirketlerinin Geleceği

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale 21 Ocak 2012 tarihinde economist.com adresinde yayınlanmıştır.

Genç girişimciler eğer seslerini duyurmak istiyorlarsa bağırmaları gerekiyor. Yafo’da bulunan taştan yapılma hangarda düzenlenen toplantıda, 30 girişimcinin, projeleriyle ilgilenebilecek olan yatırımcılara projelerini sunmaları için sadece beşer dakikaları var. Salonda bulunan herkez sessizce oturup dinlemekten yana değil, dolayısıyla girşimciler seslerini duyurmak için gürültüyle de mücadele etmek zorunda. Salonda bulunan şirketlerden Feng-Gui kişilerin görme duyularını uyararak, reklamcılar ve tasarımcılara bir web sitesinin hangi bölümünün ilgi çekeceğini anlatmaya çalışıyor. CopyV isimli şirket ise yüksek hacimli dosyaları çabuk ve güvenli bir şekilde yollayabileceğini dinleyicilere anlatıyor. Salonda bulunan diğer bir şirket olan Fooducate ise “cebinizde bir diyetisyen taşıyabilirsiniz” sloganıyla, süpermarkete gittiğiniz zaman ürünlerin barkotlarını tarayarak, sepetinize aslında ne gibi bir ürün koyduğunuzu anlayabileceğinizi söylüyor.

İsrailli genç teknoloji firmaları bir taraftan şirketlerini tanıtmak diğer taraftan da şirketlerinin gelişimi için gerekli olan mali kaynakları bulmaya çalışıyor. Bu etkinlik gibi seminerler Tel Aviv’de sıkça düzenleniyor. Bu seneki etkinlik için 300 şirket başvuruda bulunurken, bu şirketlerden 100 tanesi etkinlik kapsamına alınd. 1996 yılından bu yana 75 girişim sermayesi şirketine yatırım yapmış olan Yossi Vardi, her gün kendisine 3 ile 8 arası firmanın, şirketlerine kaynak bulmak için geldiğini söyledi.

2009 yılında yayınlanan kitaplarında Dan Senor ve Saul Singer, İsrail’i Start Up Ulusu olarak tanımladılar. Yerinde bir terim olduğundan dolayı bu terim İsrail ile özdeşleştirildi. Ülkede herkesin bir şirket kurmakta olduğu izlenimi var. Bilgi teknolojilerinde ki gelişmelerden dolayı şirket kurmak da son derece kolay bir hale gelmiş durumda. Örneğin akıllı telefonlar için bir yazılım geliştirmek isteyen bir kişi, kuvvetli işlemcilere sahip bilgisayarları satın almak yerine, bu bilgi işlem gücünü kiralama olanağına sahip. Vardi’ye göre internet, inovasyon yapma kabiliyetini demokratikleştirdi.

İsrailliler sürekli olarak yeni icatlar yapmak zorundalar çünkü başka çareleri yok. Ülkenin bulunduğu topraklar kurak bu yüzden su ve tarım teknolojilerinde mükemmelleşmek durumundalar. Ülkede çok az petrol var ve bu yüzden sürekli olarak yeni alternatifler yaratmak zorundalar. Düşmanlarla çevrili olduklarından dolayı, İsrail’in askeri teknolojisi çok ileri, bu da özellikle iletişim alanında bir çok yeni firmanın doğmasına sebep olmuş durumda. Ülkeye yönelik 1990’lı yıllarda gerçekleşen göç dalgası, ülkeye ciddi bir beyin gücü eklemiş durumda. Bunun sonuçları Silikon Vadisi dışındaki herkesi kıskandıracak cinsten.

Küçük Ülke Büyük Hayaller

Fakat İsrail’de bile teknoloji start up’larını büyük şirketlere dönüştürmek zor bir iş. Silikon Vadisi ile yapılan tüm kıyaslamalara rağmen, İsrail henüz Hewlett-Packard, Intel ya da Google büyüklüğünde bir şirket ortaya çıkartabilmiş değil. İsrail’in en iyi şirketleri genelde daha emekleme dönemlerindeyken ABD’li büyük şirketler tarafından satın alınıyor. Şu an için İsrail’de kurulup geliştirilmiş olan en büyük şirket NASDAQ endeksine de kote durumda olan ilaç geliştiricisi TEVA şirketi. Bilgi teknolojilerinde ise en büyük İsrail şirketi, elit bir askeri birlik olan “Birim 8200″‘nin eski üyelerinin kurmuş olduğu Check Point. Çin dışında, ABD’nin NASDAQ endeksinde faaliyet gösteren en fazla sayıda şirkete sahip ülke İsrail.

Tel Aviv yakınlarındaki IDC Herzliya’da son sınıfta olan üniversite öğrencilerini bir araya getiren Zell Girişimcilik Programı Direktörü Liat Aaronson “şirketler emekleme dönemlerindeyken, 20.000 dolar ile 100.000 dolar arasında bir kaynak bulma şansları çok yüksek diyor”. Asıl zor olan küçük şirketleri büyük şirketlere dönüştürebilmek.

İsrail kişi başına girişim sermayesi endeksinde, kişi başına düşen 170 dolar ile  dünyada ilk sırada yer alıyor. Kendisinden sonra dünyada ikinci sırada bulanan ABD’de ise bu rakam 75 dolar seviyesinde.  Fakat yinede şirketlerin emekleme döneminde kaynak bulmaları önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Bunun sebebi ise, bu kaynaklar için mücadele eden çok sayıda genç şirketin olması.

Bir çoğu 1990’lı yıllarda kamu tarafından oluşturulan, İsrailli girişim sermayesi fonları bu günlerde kaynak bulmakta zorlandıkları gibi aynı zamanda, ellerindeki kaynakları hangi projelere yatıracakları konusunda da bir kararsızlık yaşıyorlar. İsrail Yatırım Sermayesi Araştırma Merkezi’ne göre, İsrail’in yüksek teknoloji şirketleri tarafından kullanılan fonların, sadece %25’i İsrail’deki fonlar tarafından sağlanmakta. Bu bir kaç sene önceki 2/5’lik orandan daha düşük bir oran. Bessemer Girişim Ortaklığı’ndan Adam Fisher “şirket ister İsrailli ister uluslararası olsun fonlar genelde dışarıdan geliyor” diyor.

İş kurmak para ve teknolojiden daha fazlasını gerektiriyor. Şirketlerin müşterilere ihtiyacı var, ancak 7.6 milyonluk küçük bir ülkede çok fazla müşteri bulmak mümkün değil. Dolayısıyla İsrail şirketleri daha piyasaya çıkar çıkmaz küresel bir mantaliteye sahipler.  Örneğin, kredi kartı ve banka kartları konusunda müşterilerini sahteciliğe karşı uyaran BillGuard, Yönetim Kurulu Başkanı Yaron Samid’in bulunduğu genel merkezini New York’ta bulundruruken 15 kişilik ürün geliştirme takımını Herzliya’da bulunduruyor.

Kaynak:economist.com


1 Comment

  1. Alexios says:

    Gelişme ve büyüme böyle olur. Hazır para ile dışarıdan getirilen teknoloji ürünlerini kullanmak gelişmek değildir. Asıl gelişmek, o teknolojiyi üretmektir. İsrail’de devlet olarak bütün genç girişimcileri destekliyor.
    İsrail’in Dünya’daki konumu rastlantısal değil, planlı ve disiplinli bir çalışmanın sonucudur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: