Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de Eşcinsel Hakları

İsrail’de Eşcinsel Hakları

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıdaki kısa bir Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale Scott Piro tarafından kaleme alınmış olup, 21 Aralık 2011 tarihinde huffintonpost.com adresinde yayınlanmıştır.

2007 yılında İsrail Dışişleri Bakanlığı “Çatışmanın Ötesi” ismiyle bir Halkla İlişkiler çalışması faaliyetini uygulamaya koydu. Bu çalışmanın amacı İsrail’i aşırı dincilerin yaşadığı bir çatışma bölgesi olarak gösteren imajdan kurtarıp, zenin bir kültüre, yüksek teknolojiye ve Batı değerlerine sahip normal bir ülke olarak göstermekti.

Bu gibi çalışmalar, ABD, Kanada, Fransa, Yeni Zelanda gibi köklü demokrasilerden, Tanzanya, Kolombiya ve Guatemala gibi gelişmekte olan ülkelere kadar bir ülke tarafından yürütülüyor. Dolayısıyla nu sadece İsrail’e özgü bir faaliyet değil. Filistinlilerde bu sene ABD’de bazı Halkla İlişkiler şirketleri ile ortak çalışarak benzer bir halkla ilişkiler faaliyeti yürüttü.

Kültür ve teknoloji ile ilgili hikayelere ek olarak, İsrail Dışişleri Bakanlığı İsrail’in diğer yönlerini de ortaya koymaya çalışıyor. İsrail’in eşcinsel hakları konusundaki hoşgörülü tavrı özellikle ortaya konarak, bölge ülkelerindeki baskıcı uygulamalarla İsrail’in uygulamaları arasındaki farklılıklar vurgulanıyor. İsrail Ortadoğu’da, bireylerin cinsel tercihlerinden dolayı ayrımcılığa uğramadıkları tek ülke konumunda. İsrail eşcinsel hakları konusunda çok önemli ilerlemelerin altına imzasını atmış durumda. İsrail, eşcinsellere yönelik ayrımcılığı yasaklayan kanunu parlamentosunda kabul etmiş durumda. Aynı cinsiyetten bireylerin İsrail dışında yapmış olduğu evlilikler İsrail’de yasal olarak tanınmakta. İsrail eşcinsellerin evlat edinme haklarını tanımakta ve eşcinseller İsrail ordusunun özel birlikler de dahil, her seviyesinde kimliklerini gizlemeden görev yapma hakkına sahipler. Orduda eşcinsellere karşı ayrımcılık hukuki olarak yasak durumda. Eşcinsel olmayan çiftlerin faydalandıkları evlat edinme haklarının hepsi eşcinsel İsrail vatandaşları için de geçerli.

Ortadoğu’daki diğer ülkelerde eşcinseller bu haklardan yararlanamadıkları gibi, eşcinsellik, İran, Suudi Arabistan, Sudan, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde ölüm cezası ile cezalandırılıyor. Aslında İsrail, bölge ülkeleri dışındaki Batılı ülkelerle de karşılaştırıldığında, eşcinsel hakları konusunda bir çok ülkenin önünde yer alıyor.

Kaynak:www.huffingtonpost.com


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: