Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Bernard Henri Levy: Orta Doğu’daki Yegane Özgür Toplum Boykot Edilmemeli

Bernard Henri Levy: Orta Doğu’daki Yegane Özgür Toplum Boykot Edilmemeli

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda geniş bir Türkçe özetini sunmuş olduğumuz yazı, Bernard-Henri Levy tarafından kaleme alınmış olup, 28.01.2011 tarihinde Haaretz.com adresinde yayınlanmıştır.

Bu ayın başında İsrail’i Boykot Hareketi Paris’in prestijli okullarından Ecole Normale Superieure’da bir toplantı düzenleyeceğini açıkladı. Okul yönetiminin bu toplantıyı iptal etmesinden sonra, okul yönetiminin bu kararının arkasında Bernard-Henri Levy ve Alain Finkielkraut’un olduğu iddia edildi. Aşağıdaki yazıda Bernard-Henri Levy suçlamalara cevap vermenin yanısıra, İsrail’i boykot konusundaki fikirlerini de açıklıyor.

Bu konu hakkındaki fikirlerimi belirtmem gerekiyor, o zaman başlayalım. Açıkçası dolaylı ya da direkt olarak, kimseye İsrail’i Boykot toplantısının iptal edilmesi için bir baskı yapmadım. Zaten, fikirlerin gücüne ve tartışmanın önemine inanan bir insan olarak, böyle bir eylemde bulunmam son derece anlamsız olurdu. Hatta, İsrail’i Boykot konusunu tartışacak olan Ecole Normale Superieure’deki bu toplantıda samimi bir şekilde görüşlerini bildirecek kişilere, kanıtlar sunarak onların gözlerinden kaçan bazı şeyleri de hatırlatmak isterdim. Bu da İsrail’i Boykot kampanyasının iyi organize edilmiş, fakat iftira dolu, düşmanca ve antidemokratik bir kampanya olduğudur.  Peki neden?

Öncelikle, bir kişinin demokrasileri değil, totaliter rejimleri boykot etmesi gerekir. Bir kişi, Darfur’da olanlardan dolayı suçluluk duyup Sudan’ı boykot edebilir.  Bir kişi, Tibet’te olanlardan dolayı Çin’i boykot edebilir. Bir kişi Sakine’nin başına gelenlerden dolayı İran’ı boykot edebilir. Bir kişi Arjantin’in faşist generallerini, Brejnev’in Sovyetler’ini ya da vatandaşlarının ifade özgürlüklerini kısıtlayan Arap rejimlerini boykot edebilir.

Ancak, Arapların özgür bir basını takip edebildikleri, gösteri yapabildikleri, temsilcilerini meclise yolladıkları ve vatandaş olarak haklardan yararlandığı Ortadoğu’daki tek ülkeyi boykot edemezsiniz. Hükümetinin yürütemekte olduğu politikaları beğenir ya da beğenmezsiniz, ancak seçmenlerin hükümetin pozisyonunu değiştirebilme gücü olduğu bölgedeki tek ülkeyi boykot edemezsiniz.

Bu boykot eylemlerini gerçekleştirenler, İsraillilerin hükümetleri hakkındaki görüş farklılıklarını kaale almadığı gibi, İsraillilerin yerleşim birimleri inşaatları hakkındaki görüşlerine de önem vermiyor. Bunun yanında, boykot eylemcileri, Filistinlilerin özlemleri, çıkarları ve umutları ile de hiç ilgilenmiyor ve Hamas Yönetiminin bu umutları nasıl mahvettiğinden hiç bahsetmiyor. Dolayısıyla bu kampanyanın tek amacı İsrail’i gayri meşrulaştırmaktır.

Bu boykot kampanyasının tam merkezindeki kişilerin amaçları, İsrail ve Filistinliler arasındaki bir barışa katkı sunmak ta değil. İsrail’i Boykot Kampanyası’nın kurucularından biri olan Omar Barghouti yaptığı açıklamada amacının, iki devlet değil, İki Filistin olduğunu belirtti.

Orijinal Tam Metin İçin Lütfen Tıklayınız.  


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: