Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İyi Görünmek İşe Alınmanızı Sağlar mı?

İyi Görünmek İşe Alınmanızı Sağlar mı?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in Ben Gurion Üniversitesi yapmış olduğu araştırmada işte bu sorunun cevabını aradı. Araştırmayı yapan öğretim görevlilerinden Dr. Bradley Ruffle, Kuzey Amerika, Avustralya ve İnglitere gibi ülkelerde cv’lere fotoğraf koymanın pek yaygın bir durum olmadığını, ancak İsrail’de genelde cv’lere fotoğraf konduğunu ve bu durumun İsrail’i bu konuyu araştırmak için uygun bir ülke haline getirdiğini söyledi.

Araştırma sırasında içinde resim olan ve olmayan iki çeşit cv, iş yerlerine gönderildi. İçlerinde hiç resim olmayan erkek adayların cv’lerine iş yerleri tarafından %9.2 oranında geri dönüş yapılırken, normal görünümlü olarak değerlendirilen erkek adayların resimli cv’lerine %13.7 oranında, iyi görünümlü olarak değerlendirilen erkek adayların resimli cv’lerine ise %19.9 oranında geri dönüş yapıldı.

Bayanlar söz konusu olduğunda ise, yapılan araştırmada daha farklı bir sonuç ortaya çıktı.  Şirketler en yüksek oranda, cv’lerinde hiçbir resim bulunmayan bayan adaylara geri dönüş yaptı. Bu şekilde resimsiz cv yollayan bayan adaylara, resimli cv yollayan bayan adaylardan %22 oranında ve iyi görünümlü resimli cv yollayan bayan adaylardan ise %30 oranında daha fazla geri dönüş yapıldı.  Araştırmayı yapan uzmanlar, bu sonuçların adayların cv’lerini kimin incelediğine göre değişiklik gösterebileceğini de belirtiyorlar.

Kaynak ve tam metin için lütfen tıklayınız. 


1 Comment

  1. […] This post was mentioned on Twitter by K. Aybars Çetinalp, Israel_istanbul. Israel_istanbul said: İyi Görünmek İşe Alınmanızı Sağlar mı? http://ow.ly/3LNS7 […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: